Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF--
download PDF


SZKOLENIA DLA INSTALATORÓW FOTOWOLTAIKI

zdjęcie ilustracyjne: ArnoldReinhold; licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

   Bez wątpienia najpopularniejszym obecnie rozdajem odnawialnych źródeł energii (OZE), z dobrodziejstw których może korzystać praktycznie każdy jest fotowoltaika. Zgodnie zobowiązującymi w Polsce przepisami w celu zapewnienia odpowiedniej jakości instalacji OZE wprowadzone zostały certyfikaty dla osób, które zawodowo zajmują się ich montażem, przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

   Pierwsze certyfikaty UDT w tym zakresie zostały przyznane w listopadzie 2014 roku. Jak podaje na swej stronie portal rynekelektryczny.pl:

  • Liczba certyfikowanych instalatorów OZE na dzień 24 stycznia 2022 r. wyniosła ponad 7,6 tys.
  • 71% to certyfikaty instalatorów fotowoltaiki.
  • Wzrasta zainteresowanie egzaminami z zakresu pomp ciepła.
  • Zdawalność egzaminów w 2021 r. sięgnęła 63%.

   Certyfikat instalatora OZE potwierdza kwalifikacje w zakresie montażu odpowiedniego rodzaju instalacji, w szczególności instalacji fotowoltaicznej Posiadanie certyfikatu nie jest obowiązkowe, jednak w wielu sytuacjach inwestorzy wymagają posiadania certyfikatu przez instalatorów. Podobnie jest w przypadku dotacji czy innego rodzaju wsparcia ze strony państwa lub instytucji. Ma to na celu m.in. zagwarantowanie odpowiedniej efektywności i jakości danej instalacji. Instalatorzy otrzymują certyfikat m.in. po zdanym egzaminie przeprowadzonym przez UDT. Do egzaminu należy obowiązkowo przygotować się w akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Certyfikacja ośrodków szkoleniowych rozpoczęła się w 2014 r. Akredytacja jest ważna przez 5 lat. Według danych z dnia 24 stycznia 2022 r. liczba tych ośrodków w Polsce wyniosi 59.

   Certyfikat można otrzymać także bez egzaminu, czyli na podstawie wykształcenia. Aby otrzymać certyfikat bez odbywania szkolenia i zdawania egzaminu, należy przedstawić dokumenty potwierdzające ukończenie studiów wyższych w określonych specjalnościach lub na określonych kierunkach albo dyplom technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

   Trzy Oddziały Stowarzyszenia Elektryków Polskich: Bydgoski, Łódzki i Radomski zdobyły licencję UDT i mogą przygotowywać do egazminów.

   Zachęcamy do zapoznania się z ofertami szkoleń w tym zakresie na ich stronach internetowych (otwórz link):

 Serdecznie zapraszamy!Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili