Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF--
download PDF


Relacja z EUREL Young Engineers’ Panel Field Trip Poland 2018 18 - 25 sierpnia 2018 r. Warszawa – Kozienice – Kraków – Gdańsk

  Read in English

 

Relacja z EUREL Young Engineers’ Panel Field Trip Poland 2018

18 - 25 sierpnia 2018 r.

Warszawa – Kozienice – Kraków – Gdańsk

 

Stowarzyszenie Elektryków Polskich jako aktywny członek EUREL - Europejskiej Konwencji Narodowych Stowarzyszeń Elektryków, zorganizowało po raz pierwszy, w dniach 18-25 sierpnia 2018 r., wydarzenie EUREL YEP Field Trip – wyjazd techniczny do Polski dedykowany dla członków grupy roboczej EUREL Young Engineers 'Panel (YEP), zrzeszającej studentów i młodych profesjonalistów z krajów członkowskich EUREL-u.

Gościliśmy w Polsce czteroosobową grupę przedstawicieli YEP w następującym składzie:

Hannes Filip i Daniel Maierhoferstudenci Wydziału Elektrycznego i Technologii Informatycznych Politechniki Wiedeńskiej  z Austrii;

oraz

Lior Puyeski i Moshe Wittmanstudenci Wydziału Elektryki i Elektroniki Ariel University z Izraela.

Uczestnikami przez cały czas trwania wycieczki zajmowali się koledzy ze Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP (SRK SEP): Kamil Tymiński – przewodniczący SKR SEP, z Oddziału Białostockiego SEP oraz Przemysław Twardy z Oddziału Krakowskiego SEP (Koło przy AGH).


Na większej części trasy towarzyszył im Jacek Nowicki - Sekretarz Generalny SEP.

 

 

Dzień 0 - 18.08.2018 (sobota)

Impreza rozpoczęła się nocnym zwiedzaniem Warszawy. Uczestnicy podziwiali pięknie oświetlony nocą Stadion Narodowy i bulwary wiślane.

 

Studenci z Austrii, od lewej:  Hannes Filip (z lewej) i Daniel Maierhofer

na tle Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

 

Dzień 1

19.08.2018 (niedziela)

Dużą część niedzieli nasi uczestnicy spędzili w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli obejrzeć wystawy stałe oraz przeprowadzić eksperymenty z różnych dziedzin nauki - zarówno fizyki, mechaniki oraz biologii i psychologii. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa dotycząca magnetyzmu oraz Teatr Wysokich Napięć. Po zwiedzeniu wszystkich ekspozycji obejrzeliśmy pokaz w Planetarium „Niebo Kopernika”, dotyczący historii podboju kosmosu.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejno udaliśmy się  do warszawskiej Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki na rozdanie nagród Odznaczenia „From the Depths” dla Sprawiedliwych im. Edwarda Mosberga połączone z  premierą filmu „Destination Unknown”.

Podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

 

Wizyta w Planetarium „Niebo Kopernika” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 Od lewej: Hannes Filip; Daniel Maierhofer; Moshe Wittman; Lior Puyeski; Przemysław Twardy

 

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Dzień 2

20.08.2018 (poniedziałek)

Kolejny dzień dla uczestników naszej wycieczki rozpoczął się od wizyty w siedzibie Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) w Warszawie, na ulicy Świętokrzyskiej 14. Tam zostaliśmy powitani przez Sekretarza Generalnego  SEP - Jacka Nowickiego. Omówił on program imprezy, wplatając w to ciekawe opowieści o SEP, o historii Warszawy i Polski. Każdy uczestnik przedstawił się i wyraził swoje pierwsze wrażenia z pobytu w Polsce. Uczestnicy otrzymali na pamiątkę małe podarunki. Zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Pamiątkowe zdjęcie w siedzibie Stowarzyszenia Elektryków Polskich;
od lewej: Anna Dzięcioł, Hannes Filip, Daniel Maierhofer, Moshe Wittman,
Lior Puyeski, Kamil Tymiński, Przemysław Twardy i Jacek Nowicki

 

Następnie grupa udała się na zwiedzanie ulic Starego Miasta w Warszawie. Nasi Koledzy z pomocą przewodnika poznali historię miasta oraz zwiedzili najbardziej interesujące z turystycznego punktu widzenia miejsca w Warszawie (m.in. Krakowskie Przedmieście, Pomnik Syrenki, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Łazienki Królewskie nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie", w tym Pałac na Wodzie i Park Łazienki Królewskie z pomnikiem Fryderyka Chopina).

Zwiedzanie Warszawy – Stare Miasto

 

Dzień 3

21.08.2018 (wtorek)

 Z Warszawy uczestnicy udali się do Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości elektrowni węglowej w Polsce, która znajduje się w Świerżach Górnych koło Kozienic. Elektrownia Kozienice jest własnością spółki Enea Wytwarzanie.

Naszym przewodnikiem, który oprowadził nas po bloku elektrowni był pan Andrzej Jamaszek – Mistrz ds. Automatyki i Pomiarów, pracujący tam nieprzerwanie od 1970 roku. Wizyta skupiła się na zwiedzaniu najnowszego, jedenastego bloku energetycznego B11 o mocy 1075 MW. Szczególne zainteresowanie naszej grupy wzbudził najnowocześniejszy w Europie turbozespół tej mocy dostarczony przez firmę Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd. Zwiedzono wszystkie główne elementy technologiczne nowego bloku: nawęglanie, kocioł, turbozespół i chłodnię kominową. W sterowni bloku towarzyszyliśmy operacji rozruchu i podnoszenia mocy po weekendowym odstawieniu bloku dla przeprowadzenia przeglądu. B11 to obecnie największy blok energetyczny w Polsce.

Na dachu najnowszego bloku B11 Elektrowni Kozienice

Dzień 4

22.08.2018 (środa)

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Liczne walory turystyczne m. in. zabytki Krakowa oraz bogata oferta kulturalna miasta zostały już docenione na całym świecie. W roku 2006 amerykańska agencja Orbitz uznała gród Kraka za najmodniejsze miejsce na świecie.

W Krakowie nasza grupa została zakwaterowana na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej (AGH). Tu do naszej grupy dołączyli młodzi działacze z Oddziału Krakowskiego SEP: Maciej Burnus i Arkadiusz Jurczakiewicz, którzy bardzo pomogli nam w organizacji pobytu w Krakowie.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili  Korporacyjne Centrum Badawcze ABB (ABB Corporate Research Center - CRC). To czołowa jednostka naukowa, utworzona w 1997 r.,  opracowująca najnowsze technologie przemysłowe na potrzeby Grupy ABB.

 

Najbardziej interesującymi aspektami naszej wizyty w CRC były:

  • Szybkie ładowarki dużej mocy do pojazdów elektrycznych;
  • Bezinwazyjna diagnostyka transformatorów mocy oraz silników dużej mocy;
  • Bezprzewodowe przekazywanie energii ;
  • Osiągnięcia CRC w zakresie programowania robotów.

Przewodnicy naszej grupy oprowadzili nas po poszczególnych działach oraz odpowiedzieli na nasze pytania odnośnie firmy ABB.

Z wizytą w Korporacyjnym Centrum R&D ABB w Krakowie; od lewej: Kamil Tymiński, Przemek Twardy,

 Jacek Nowicki, Aleksander Gul pełniący honory gospodarza, Moshe Wittman, Daniel Maierhofer, Hannes Filip i Lior Puyeski

 

Następnym punktem programu było zwiedzanie zabytków Krakowa z przewodnikiem. Nasza trasa wiodła przez:

  • Krakowski Kazimierz – to  obok Starego Miasta najważniejsze centrum życia kulturalnego Krakowa, gdzie obok zabytkowych synagog i typowych żydowskich restauracji współistnieją nowoczesne kawiarnie i kluby nocne.
  • Zamek Królewski na Wawelu - przez całe wieki stanowił on centrum państwowości polskiej. Dziś wizyta w dawnej rezydencji królewskiej to fascynująca podróż w głąb historii Polski, w czasy zarówno jej świetności jak i upadku.
  • Rynek Główny - przez całe wieki stanowił on główny plac handlowy i centrum administracyjne Krakowa. Dziś jak magnes ściąga on turystów z całego świata.
  • Kościół Mariacki - obok katedry na Wawelu Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Przez wieki kościół otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce.
  • Sukiennice - stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści.
  • Barbakan - krakowski Barbakan stanowi jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Do początku XIX w., czyli do czasu wprowadzenia zmian w sztuce oblężniczej, Barbakan był budowlą prawie nie do zdobycia.

 

Dzień 5

23.08.2018 (czwartek)

Auschwitz

Tego dnia zwiedziliśmy byłe niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady  Auschwitz I  i  Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu,  które stały się symbolem Holokaustu i zbrodni hitlerowskich popełnionych na narodach Europy. Jest to miejsce, które w szczególny sposób odznaczyło się zarówno w historii Polaków jak i Żydów. Tu cofamy się  do tragicznych czasów II wojny światowej, tu składamy hołd pomordowanym. Wizyta ta była dla nas pełna refleksji i zadumy.

 

Wieliczka - wyjątkowa wycieczka pod ziemię

Pobyt na południu Polski zwieńczyła wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zabytkowym szybem zjechaliśmy na poziom 64 metrów pod powierzchnią ziemi. Następnie odbyliśmy magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwalający odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory (najpiękniejsza z nich – kaplica św. Kingi posiada doskonałą akustykę, koncertowali w niej między innymi Nigel Kennedy oraz grupa Blackmore's Night), niesamowite podziemne jeziora (najgłębsze jeziorko w swoim najniższym punkcie ma 9 metrów i żeglował po nim Mateusz Kusznierewicz na desce windsurfingowej), majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby (największa z nich waży aż 15 ton!).

Zwiedzamy kaplicę w kopalni soli w Wieliczce;

od lewej: Hannes Filip, Daniel Maierhofer, Jacek Nowicki, Lior Puyeski i Kamil Tymiński

 

Dzień 6

24.08.2018 (piątek)

Po nocnej podróży do Gdańska, zwiedziliśmy rafinerię LOTOS, gdzie dowiedzieliśmy się jak przebiega proces destylacji frakcyjnej ropy naftowej i jakie produkty się z niej otrzymuje oraz mogliśmy zobaczyć od środka jak wygląda sterowanie procesami jej towarzyszącymi. Poza zwiedzaniem firmy LOTOS udaliśmy się również na wycieczkę po Gdańsku oraz, mimo niesprzyjającej pogody, nad brzeg morza.

Gdańsk w deszczu - jeden z ostatnich momentów naszej wyprawy;

 od lewej: Kamil Tymiński,  Lior Puyeski, Hannes Filip i Daniel Maierhofer

 

Dzień 7

25.08.2018 (sobota)

Ostatni dzień naszej wycieczki, dzień pożegnań i powrotów. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pobytu w Polsce, wyrazili swoje uznanie dla programu całej imprezy i licznych atrakcji, które im zapewniliśmy. Usłyszeliśmy od nich wiele ciepłych słów odnośnie wspólnie spędzonych dni  w Polsce oraz obietnice szybkiego, ponownego spotkania. Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce na długo pozostanie w ich pamięci i miłych wspomnieniach.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację w Polsce wycieczki „EUREL YEP Field Trip Poland 2018”,  Komitetowi Organizacyjnemu w skład, którego wchodzili:  Kamil Tymiński - Przewodniczący, dr Jacek Nowicki - Sekretarz Generalny SEP, Katarzyna Sadłucka, Arkadiusz Jurczakiewicz, Hubert Witkowski, Mateusz Opala, Przemysław Twardy i Błażej Strong.

Szczególnie serdecznie dziękujemy kolegom Kamilowi Tymińskiemu i Przemkowi Twardemu, którzy zajmowali się organizacją wycieczki i towarzyszyli grupie przez cały czas pobytu w Polsce, poświęcili wiele swojego czasu na ten cel, czuwali nad prawidłowym przebiegiem imprezy.

Dziękujemy za pomoc w organizacji i sfinansowaniu wycieczki Oddziałowi Radomskiemu SEP, Oddziałowi Krakowskiemu SEP i  Oddziałowi Gdańskiemu SEP.

Wycieczki dla młodzieży „EUREL YEP Field Trip” organizowane są przez EUREL co roku. Serdecznie zachęcamy studentów i młodych profesjonalistów do korzystania z tej ciekawej formy integracji młodych elektryków, jak również poznawania różnych krajów Europy!

 

Opracowała: Anna Dzięcioł – Dział Naukowy SEP, na podstawie:

- relacji Jacka Nowickiego – Sekretarza Generalnego SEP

- relacji Kamila Tymińskiego i Przemka Twardego – SRK SEP

Zdjęcia: Przemysław Twardy, Kamil Tymiński i Jacek NowickiNewsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili