Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


POLSKO-JAPOŃSKIE SEMINARIUM "EKONOMICZNE ASPEKTY GENERACJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ, W TYM ROLA ENERGETYKI JĄDROWEJ"

   23 lipca 2019 r. w warszawskim hotelu "Marriott" odbyło się wspólne polsko-japońskie seminarium poświęcone ekomomicznym aspektom generacji energii elektrycznej, łącznie z rolą energetyki jądrowej. Seminarium zorganizowały wspólnie polskie Ministerstwo Energii i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Konferencja odbywała się w języku angielskim. 

   Seminarium  otworzył Tomasz Dąbrowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślając rolę bardzo dobrej współpracy specjalistów polskich i japońskich w dziedzinie energetyki. Kolejno głos zabrał ambasador Cesarstwa Japonii w Warszawie Tsukasa Kawada przypominając o ostatnich kontaktach na najwyższym szczeblu - wizycie następcy tronu księcia Fumihito z małżonką księżną Kiko, jaką złożyli oni w końcu czerwca br. na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ambasador w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ogromne znaczenie współpracy technicznej i ekonomicznej między naszymi krajami. 

   Następnym mówcą był Waldemar Łagoda - wicedyrektor Departamentu Energii Ministerstwa Energii. Przedstawił on wizję długoterminowej polityki energetycznej naszego kraju w horyzoncie czasowym do 2040 roku. Omówił on m in. zagadnienie dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Polski, w tym dostaw podmorskim gazociągiem z Norwegii via Dania (Baltic Pipe) oraz dostaw statkami-gazowcami z USA przez terminal gazowy w Świnoujsciu i płwający terminal w Gdańsku. Dwoma filarami dekarbonizacji polskiej energetyki w przyszłości stać się mają odnawialne źródła energii a w tym przede wszystkim elektrownie wiatrowe i baterie ogniw fotowoltaicznych oraz energetyka jądrowa. 

   W znakomitym referacie profesor Akira Omoto z Tokyo Institute of Technology omówił ekonomiczne aspekty energetyki jądrowej i jej rolę w procesie dekarbonizacji. Profesor przedstawił pokrótce historię japońskiego programu jądrowego, w ramach którego w latach 1966-2010 zbudowano 57 bloków jądrowych. Omówił on zmiany wprowadzane w japońskich elektrowniach jądrowych po głośnej katastrofie w Fukushimie, których łączny koszt w zależności od różnych oszacowań wynieść może od 215 do nawet 700 miliardów USD. Po wyłączeniu japońskich elektrowni jądrowych po wypadku w Fukushimie rozczny, dodatkowy import gazu ziemnego do Japonii zwiększył się bardzo poważnie i jego wartość wynosiła nawet 30 mld USD/rok. Obecnie kolejne bloki jądrowe odzyskują licencje i są włączane do ruchu elektrycznego, niektóre jednak postanowiono zamknąć i zdemontować. Japończycy w przyszłości widzą w swym miksie eneregtcznym miejsce na ok. 20% energii nuklearnej i 20-22% energii z OZE. Profesor zauważył w swoim wystąpieniu, że kłopoty na jakie napotyka budowa nowych bloków jądrowych w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej wynika w dużym ciągu z utraty doświadczenia spowodowanej luką pokoleniową: odeszła generacja inżynierów, którzy budowali elektrownie jądrowe w latach siedemdziesiatych i osiemdziesiątych a nowi specjaliści muszą uczyć się od zera na własnych błędach. 

   Bardzo interesujące było przedstawienie faktycznej roli jaką w nowoczesnych gospodarkach mogą odegrać w przyszłości nowoczesne reaktory modułowe (SMR - ang. Small Modular Reactor).

   Przemysław Żydak reprezentujący firmę Piela Business Enegineering przedstawił w szczegółach racjonalne przesłanki do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Głównym wnioskiem z jego wypowiedzi był praktyczny brak sensownych, alternatwywnych rozwiązań oprócz budowy bloków jądrowych dla dekarbonizacji polskiej energetyki. W dyskusjach kuluarowych nad jego wystąpieniem uczestnicy podkreślali konieczność osiągnięcia konsensusu wszystkich sił politycznych w Polsce dla realizacji tego, tak ważnego dla gospodarczej przyszłości kraju zadania. 

   Profesor Yasumasa Fuji z Uniwersytetu Tokijskiego przedstawił niezwykle ciekawy model symulacyjny kompletnej sieci elektroenergetycznej Japonii z uwzględnieniem elektrowni konwencjonalnych: gazowych, opalanych mazutem i węglem a także jądrowych we współpracy ze źródłami OZE: elektrowniami wiatrowymi i słonecznymi a także magazynami energii złożonymi z baterii akumulatorów litowo-jonowych (szybkie ładowanie / rozładowanie) oraz sodowo-siarkowych (wolne ładowanie / rozładowanie). Model nazwany OPGM (ang. Optimal Power Generation Model) pozwala na symulowanie przyszłej pracy sieci bazującej na rozmaitych źródłach energii i jej magazynach.

   Kolejnym punktem polsko-japońskiego seminarium był panel dyskusyjny do którego zasiedli obaj zaproszeni z Japonii profesorowie: Akira Omoto i Yasumasa Fuj, Przemysław Żydak z Piela Business Enegineering oraz Zbigniew Kubacki - zastępca dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii. Dyskusja panelowa skupiła się na aspektach bezpieczeństwa, konieczności wprowadzenia oraz ekonomiki eneretyki jądrowej. Moderatorem panelu był Wojciech Jakóbik - redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

   Przemówienia końcowe na seminarium wygłosili dyr. Zbigniew Kubacki i Akio Toba, dyrektor wykonawczy JICC.

   Stowarzyszenie Elektryków Polskich na seminarium reprezentowali m.in. Jacek Nowicki - sekretarz genaralny i Krzysztof Rzymkowski - wiceprzewodniczący Komitetu Energetyki Jądrowej SEP. 

   Zainteresowanych zagadnieniam budowy elektrowni jądrowej w Polsce zachęcamy do lektury materiałów z konferencji "Część Elektryczna Elektrowni Jądrowej w świetle wymagań międzynarodowych" zorganizowanej przez SEP na zlecenie Ministerstwa Energii w listopadzie 2017 roku a także "Budowa Elektrowni Jądrowej " na targach EXPOPOWER w Poznaniu w kwietniu 2018 r. 

Opracował:

Jacek Nowicki, SG SEP

Za stołem prezydialnym od lewej: dyr. Waldemar Łagoda z Departamentu Energii Ministerstwa Energii,  prof. Akira Omoto z Tokyo Institute of Technology, Przemysław Żydak z Piela Business Enegineering oraz dyr. Zbigniew Kubacki z Departementu Energii Ministerstwa Energii. 

 

Prezentacja obecnego stanu japońskiej eneregtyki jądrowej podnoszącej się po katastrofie w Fukushimie. 

 

Uczestnicy panelu dyskusyjnego: od lewej moderator Wojciech Jakóbik, prof. Akira Omoto, Przemysław Żydak, prof. Yasumasa Fuji i dyr. Zbigniew Kubacki

 

[zdjęcia: Jacek Nowicki]Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili