Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


NOSTALGICZNA WYCIECZKA z okazji 100-lecia OZW SEP

   Z okazji Jubileuszu 100-lecia Oddziału Zagłębia Węglowego SEP odbyła się nostalgiczna wycieczka członków Klubu Seniora z osobami towarzyszącymi  do Sosnowca, gdzie tkwią korzenie naszego Oddziału. Sosnowiec jest miejscem symbolicznym dla Oddziału Zagłębia Węglowego SEP, bo tam, w 1919 zostało założone Koło Elektrotechników z siedzibą w tym mieście. Pamiątką tego okresu jest nazwa Oddziału, która funkcjonuje do tej pory. W wycieczce uczestniczyło 36 osób. Wszyscy byli usatysfakcjonowani interesującym programem oraz z  pewnością będą pamiętać, że są cząstką historii Oddziału Zagłębia Węglowego SEP. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Ogrodu Botaniczno-Zoologicznego „Egzotarium” w Sosnowcu. Ekspozycja prezentowana w Egzotarium obejmuje 260 gatunków roślin, usystematyzowanych klimatami w jakich występują one w swoich środowiskach naturalnych. Ciekawa roślinność z rejonów tropikalnych, bogata kolekcja kaktusów dała przedsmak dżungli jak i terenów pustynnych. Miłośnicy ryb akwariowych mieli także co podziwiać. Były także wygrzewające się w terrariach różne płazy i gady w tym 2 krokodyle – jeden malutki (ok. 120 cm) odpoczywający w baseniku, a drugi duży (ponad 2 m)  wylegujący się na półce i udający, że nie żyje.

   Egzotarium zostało otwarte w 1956 roku. w związku z tym ciasnota i czas odcisnęły na nim  swoje piętno. Czeka go przebudowa, po której będzie to Centrum Edukacji Ekologicznej. Przybędzie miejsca dla roślin i zwierząt. Będą tez nowe atrakcje dla zwiedzających.  Mimo trudnych warunków „mieszkaniowych” dla roslin i zwierząt, warto zwiedzić to miejsce.

 

Seniorzy Zwiedzający  Egzotarium

                                

Duży krokodyl

 

   Po spotkaniu z „przyrodą” uczestnicy wycieczki udali się do Pałacu Schoena, aby obejrzeć stałą ekspozycję wyrobów powojennych z polskich fabryk szkła, wystawę  pt.: „Jan Paweł II - w 20. rocznicę wizyty" i wystawy pt. „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły. Sosnowiec i powstanie śląskie – w 100. rocznicę insurekcji”. Po zwiedzaniu, w restauracji „Belweder” mieszczącej się w podziemiach pałacu, odbył się uroczysty obiad z okazji 100-lecia OZW SEP.

 

W Palacu Schoena   

               

Uroczysty obiad, przemawia prezes OZW  prof. Jerzy Barglik

 

   Chwilą ciszy uczczono pamięć nestora śląskich elektroenergetyków Leszka Skrzypka. Wzniesiono toast za pomyślność Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Po obiedzie autokar zawiózł wycieczkowiczów w miejsce gdzie kiedyś stykały się granice trzech cesarstw tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, u zbiegu Przemszy Białej i Przemszy Czarnej.

Obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu

 

 Zbieg dwóch rzek: Czarnej Przemszy i Białej Przemszy

 

Miejsce styku trzech granic zaborów

 


Pamiątkowe wspólne zdjęcie

 

    Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Muzeum to przechowuje, gromadzi, dokumentuje oraz eksponuje dorobek i dziedzictwo polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jednym z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Nowe muzeum wspaniale pomieściło eksponaty zarówno  z początku tworzenia się straży, jak powojenne.

 

Jedna z pierwszych sikawek parowych z 1894 roku. firmy G. A. Jauck.

 

Najstarszy eksponat – sikawka zbudowana na potrzeby ochrony zabudowań klasztonych w XVIII w.

 

Widok z galerii na eksponaty 

 

Oryginalny strój strażaka, który był w użyciu w akcji ratowniczej w czasie zamach na Word Trade Center w dniu 11 września 2001 r.

 

   Mamy nadzieję, że ta kilkugodzinna wycieczka dała uczestnikom mnóstwo pozytywnych wrażeń. Warto rozglądnąć się wokół siebie, bo wiele ciekawych miejsc znajduje się bardzo blisko nas, na wyciagnięcie ręki. Na zakończenie zaproszono uczestników wycieczki na kolejną imprezę z okazji 100-lecia OZW SEP wystawę  „Elektryczna Dusza”.  Wernisaż wystawy zaplanowany jest na poniedziałek 7 października. Informację  można znaleźć pod adresem elektronicznym:  https://sep.com.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-wystawe-z-okazji-100-lecia-ozw-sep.html

 

Opracowała:

Barbara Adamczewska

 Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili