Facebook

Nekrologi



pobierz jako PDF--
download PDF


Z ŻAŁOBNEJ KARTY - Ś.P. PROFESOR ANDRZEJ JAKUBOWSKI

 

   Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Profesora Politechniki Warszawskiej Andrzeja Jakubowskiego – wybitnego naukowca i inżyniera, twórcy polskiej szkoły naukowej w dziedzinie modelowania i technologii przyrządów półprzewodnikowych. 

   Prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubowski od 1963 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Pełnił wiele funkcji, w tym min. był kierownikiem Zakładu Przyrządów Mikroelektroniki i Nanoelektroniki w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej, a także dyrektorem tego instytutu. Poza Politechniką był także dyrektorem Instytutu Technologii Elektronowej w dawnym CEMI.

   W pracy naukowej był wybitnym specjalistą w dziedzinie technologii cienkich warstw półprzewodnikowych i dielektrycznych. Zajmował się także modelowaniem przyrządów MOS oraz wy korzystania ich właściwości do konstrukcji przyrządów półprzewodnikowych. Był autorem ponad 650 prac naukowych, 8 patentów i wielu prac o charakterze popularno-naukowym. Wypromował 12 doktorów.

   Jego działalność dydaktyczna obejmowała wszystkie formy kształcenia (ćwiczenia laboratoryjne, projekty, wykłady, prace dyplomowe i doktorskie). Oprócz Politechniki Warszawskiej wykładał także w Polsko-Francuskiej Wyższej Szkole Telekomunikacji oraz w Politechnice Łódzkiej, która nadała mu tytuł doktora honoris causa.

   Był członkiem Prezydium Komitetu ds. Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz przewodniczącym Komisji Badań Stosowanych tego Komitetu, a także członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN.

   Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej został wielokrotnie wyróżniony nagrodami Wydziału Nauk Technicznych PAN, nagrodami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz rektora Politechniki Warszawskiej. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Warszawy”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Honorową odznaką AZS oraz Złotą Honorową Odznaką SEP. Otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznakę Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej.

   Był bardzo ceniony przez współpracowników za uczynność oraz przez studentów za wybitne zdolności  dydaktyczne.

   Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16 marca 2021 roku, o godz. 11:00,  w Domu Pogrzebowym Cmentarza Wojskowego na Powązkach, przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie.

 

 

 

 



Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili