Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


EUREL FIELD TRIP 2019 - PORTUGALIA

   W dniach 22-26 sierpnia 2019 roku odbyła się kolejna edycja dobrze znanego wśród inżynierów elektryków wyjazdu technicznego dla studentów i młodych profesjonalistów EUREL Field Trip. Tegoroczną edycję zorganizowała portugalska organizacja Ordem dos Engenheiros, będąca jednym z dziesięciu członków EUREL-u. Głównym organizatorem ze strony Gospodarzy był Jorge Pais Marçal Liça reprezentujący organizację Ordem dos Engenheiros w EUREL-u. 

   Miejscem startu wyprawy było największe miasto Portugalii i stolica tego kraju – Lizbona. Stowarzyszenie Elektryków Polskich reprezentował kol. Michał Wesołowski z Oddziału Wrocławskiego SEP. W projekcie brali również udział przedstawiciele młodzieży z organizacji z Austrii  - OVE, Izraela - SEEEI oraz  Słowenii - EZS.

   Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić centrum zarządzania dystrybucją energii elektrycznej w mieście Evora (jednym z najstarszych miast Półwyspu Iberyjskiego), w którym zastosowane są inteligentne systemy sterownania.

   Następnym punktem wycieczki była elektrownia wodna znajdująca się na rzece Guadiana o mocy 260 MW. Uczestnicy mieli możliwość poznać technologię wytwarzania energii elektrycznej z energii spadku wody, konstrukcję elektrowni oraz zobaczyć z bliska  generator wraz z systemami zabezpieczeń.

   Kolejnego dnia zaplanowane zostało zwiedzanie centrum zarządzania ruchem kolejowym (REFER) Portugalii. W trakcie zwiedzania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z realiami prowadzenia ruchu kolejowego Portugalii. Przedstawiono najnowsze i wprowadzone niedawno w życie systemy usprawniające pracę tranportu publicznego.

   Drugą część dnia zajęła wycieczka z przewodnikiem do muzeum, w murach którego znaleźć można najcenniejsze obrazy, rzeźby, trofea i inne formy sztuki poprzednich cywilizacji. Fundatorem muzeum był Calouste Gulbeinkian – swego czasu jeden z najbogatszych ludzi świata, jedna z kluczowych osób które przyczyniły się do odkrycia i uruchomienia eksploatacji zasobów naftowych Bliskiego Wschodu.

   W ostatnim dniu uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni do biura Siemens Portugal. Prezentację o profilu działalności firmy jako całej, a także jej oddziału portugalskiego przedstawił dyrektor ds. sprzedaży i marketingu. Przedstawiono również produkowane w tej firmie systemy automatyki, przeciwpożarowe oraz monitoringu. Mieliśmy okazję zobaczyć również nową inwestycję w miejskie rowery elektryczne oraz dział ich konserwacji.

   Wyjazd został podsumowany podczas wspólnego obiadu z organizatorami i zarządem firmy Siemens Portugal. 

 

Opracował: 

Michał Wesołowski

Oddział Wrocławski SEP

 Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili