Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


XXI Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka – Poznań 7-10 listopada 2019 r.

   W dniach 7-10 listopada 2019 roku w murach Politechniki Poznańskiej odbyły się XXI Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka. Jest to najważniejsza młodzieżowa impreza połączona z konferencją dla młodych elektryków należących do Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W wydarzeniu brali udział członkowie akademickich kół SEP z całej Polski, studenci Politechniki Poznańskiej, uczniowie szkół średnich technicznych z Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego, delegacja z niemieckiej organizacji VDE oraz zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli władz uczelni, SEP oraz firm partnerskich. Wydarzenie zostało objęte patronatem: Ministra Energii Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Politechniki Poznańskiej, TVP 3 Poznań, Radia Afery, czasopism INPE, Spectrum, ActaEnergetica, Elektro Info oraz portali internetowych elektromobilność.pl, cire.pl, gramwzielone.pl.

   Pierwszy dzień ODME rozpoczął się od konferencji, której tematem brzmiał „Elektromobilność i efektywne zarządzanie energią elektryczną – wyzwania dla młodych elektryków na nowe 100 lat”. Uroczystość prowadzili członkowie Akademickiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Politechnice Poznańskiej kol. Karolina Świt oraz kol. Michał Zaniewski. Wśród gości, którzy zabrali głos podczas otwarcia byli: Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich dr inż. Piotr Szymczak, pełnomocnik Dziekana ds. kształcenia na studiach stacjonarnych Rady dyscypliny automatyka, elektronika i elektrotechnika dr hab. inż. Andrzej Tomczewski, Prezes Oddziału Poznańskiego NOT Kazimierz Pawlicki oraz Prezes Oddziału Poznańskiego SEP prof. dr hab. Inż. Aleksandra Rakowska. Uroczystego otwarcia dokonali Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI ODME Jakub Głuchowski, Prezes SEP dr inż. Piotr Szymczak oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XIII ODME w Zielonej Górze Bartosz Kubik.

   W ramach uroczystości zostały przyznane medale im. Michała Doliwo Dobrowolskiego za działalność młodzieżową w SEP. Laureatami medalu zostali: Julia Solecka, Michał Wesołowski, Przemysław Twardy, Jakub Głuchowski oraz Karol Kaczmarek. Kolejną nagrodą przyznaną podczas inauguracji było wyróżnienie Pana Jerzego Pędzisza jako najlepszego sojusznika młodzieży. Dodatkowo co roku podczas ODME rozstrzygany jest konkurs na stypendia organizacyjne w SEP. Tegorocznymi laureatami zostali: Michał Wesołowski, Jakub Głuchowski, Julia Solecka, Joanna Więcko, Michał Czyż, Maciej Burnus oraz Arkadiusz Jurczakiewicz. Prezes SEP dr inż. Piotr Szymczak w ramach niespodzianki przygotował trzy książki dla pana Kazimierza Pawlickiego, dla pani prof. dr hab. Inż. Aleksandry Rakowskiej oraz Jakuba Głuchowskiego za prężną działalność w Oddziale Poznańskim SEP.

   Wykład inauguracyjny na temat „Zarządzania energią w miastach Smart City” został zaprezentowany przez dra inż. Radosława Szczerbowskiego (byłego opiekuna Akademickiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Politechnice Poznańskiej). W kolejnej części głos zabrał pan Bartosz Kubik, który poruszył temat „Stacje szybkiego ładowania autobusów elektrycznych jako podstawowe źródło zasilania autobusów elektrycznych w kontekście bezpieczeństwa funkcjonowania transportu publicznego – doświadczenia z wdrożeń w Europie”, dr inż. Jacek Nowicki zaprezentował ciekawe zagadnienia związane z „Elektromobilnością w lotnictwie”, mgr inż. Franciszek Sidorski wygłosił prelekcję „E-mobility in public transport” w języku angielskim, a mgr inż. Agata Orłowska, przybliżyła uczestnikom „Systemy wsparcia OZE w Polsce”. Oprócz prelekcji na głównej scenie zaprezentowali się przedstawiciele Partnerów Strategicznych: Finder Polska Sp. z o.o., Orw-Els Sp. z o.o., TheusLED Sp. z o.o. oraz Ekoenergetyka Polska Sp. z o.o. Część wykładowa zakończyła się debatą młodzieży z Prezesem SEP, podczas której rozmawiano o kierunkach rozwoju Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz planach działania na najbliższe lata.

   W trakcie pierwszego dnia w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej swoje stoiska zaprezentowali Partnerzy Strategiczni oraz Partnerzy tacy jak: Enea S.A., Mikronika Sp. Z o.o., Veolia Energia Polska S.A., Sonel S.A. oraz NetKonf Usługi BHP, PPoż, Ratownictwo.

   W ramach ODME zorganizowano również spotkania Centralnej Komisji Młodzieży i Studentów SEP oraz Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP. Podczas spotkań wybrany został nowy zarząd SRK SEP, w skład którego wchodzą: Julia Solecka – przewodnicząca, Jakub Głuchowski – wiceprzewodniczący oraz Przemysław Twardy – sekretarz. W międzyczasie delegacje poszczególnych oddziałów SEP brały udział w części teoretycznej Ligi Elektryków, w której uczestnicy mogli wykazać się wiedzą z szeroko rozumianej elektryki. Dla osób, które nie uczestniczyły w spotkaniu SRK SEP czekały tory na kręgielni w Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej. Dzień zakończył się kolacją i integracją w Klubie u Bazyla, gdzie przygotowano dla uczestników szeroką listę utworów karaoke.

   Drugi dzień rozpoczął się od szkoleń technicznych przygotowanych przez organizatorów wydarzenia wraz z firmami partnerskimi. Na uczestników czekało do wyboru jedno z sześciu szkoleń. Ekoenergetyka zaprezentowała temat „Infrastruktura do ładowania autobusów elektrycznych – wdrażanie i dobre praktyki”. Przedstawiciel firmy opisał strukturę firmy, przekazał podstawowe informacje dotyczące sposobów ładowania autobusów komunikacji miejskiej jakie występują obecnie na rynku. Dodatkowo uczestnicy mogli zaznajomić się z przebiegiem inwestycji budowy stacji ładowania od A do Z.

   W czasie szkolenia przeprowadzonego przez firmę Finder Polska Sp. z o.o. na początek uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ogólnymi informacjami dotyczącymi firmy. Dowiedzieli się o początkach jej działalności, o oferowanych produktach oraz podejmowanych działaniach w celu ich doskonalenia. Tematem przewodnim spotkania była oferowana przez firmę automatyka budynkowa. Przedstawiciele pokazali swój autorski system automatyki budynkowej „YESLY” przynosząc ze sobą jej podstawowe urządzenia. Ponadto została przedstawiona rzeczywista instalacja w budynku pozwalająca na skuteczne wykorzystanie systemu.

   Specjaliści z Enea Operator Sp. z o.o. podczas swoich warsztatów zagłębili uczestników w problematykę, z którą zmagają się na co dzień m. in. przyczyny uszkodzeń słupów, budowy stacji elektroenergetycznych, koncepcje zarzadzania jakością czy też zasady poprawnego prowadzenia tras kablowych.

   Wśród szkoleń pojawiły się również zagadnienia związane z ochroną przeciwporażeniową oraz związane z nią pomiary. Nieco szerzej opowiedział o nich Pan Eligiusz Skrzynecki z firmy Sonel S.A. W związku z obecnością kolegów z niemieckiego VDE szkolenie odbyło się w języku angielskim. Do analizy zagadnień uczestnicy mieli do dyspozycji miernik MPI-530.

   Nie zabrakło również technik oświetleniowych oraz odgromowych. Firmy TheusLED Sp. z o.o. oraz Orw-Els Sp. z o.o. przygotowały dla swoich gości wspaniałe warsztaty, gdzie mogli od środka zapoznać się z pracą projektanta rozwiązań oświetleniowych oraz odgromowych. Sama teoria nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby nie produkty, które producenci zaprezentowali podczas szkolenia, aby jeszcze bardziej rozjaśnić wiedzę uczestników.

   W drugim dniu odbyła się kontynuacja zmagań Ligi Elektryków. Tym razem część sportowa, podczas której uczestnicy zmagali się z wymagającym torem przeszkód, w którym nie zabrakło elementów elektrycznych, m.in. rzut przedłużaczem czy odpowiednie uzbrojenie latarki, a także sportowa układanka. Na zakończenie dnia uczestnicy wzięli udział w kolacji i wspólnej integracji w klubie Prywatka.

   W sobotę od rana na uczestników wydarzenia oczekiwała możliwość wzięcia udziału w jednej z czterech wycieczek. Osoby, które wybrały się do Elektrociepłowni Karolin należącej do Veolia Energia Polska S.A. miały możliwość zobaczenia od środka pracy w poszczególnych etapach głównego obiektu zaopatrującego miasto Poznań w ciepło.

   Sporo atrakcji przygotowało dla grupy uczestników MPK Poznań Sp. z o.o., które zorganizowało wycieczkę do Zajezdni Franowo. Na miejscu była możliwość zwiedzenia hal: postojowej oraz serwisowej. W pierwszej z nich garażowane są pojazdy, które są w każdej chwili gotowe do wyjazdu z zajezdni. Natomiast w drugiej uczestnicy zostali zapoznani z wszystkimi stanowiskami związanymi z utrzymaniem sprawności technicznej tramwaju. Ponadto każdy mógł poczuć się jak motorniczy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie siedząc za sterami pojazdu. MPK Poznań pokazało także dyspozytornię – miejsce, które dba o płynny i bezkolizyjny ruch tramwajowy na terenie całej zajezdni. Na koniec uczestnicy wzięli udział w krótkiej przejażdżce, podczas której zaprezentowana była procedura hamowania awaryjnego oraz rozpędzenia do prędkości maksymalnej osiąganej przez tramwaj.

   Dla osób, które postanowiły postawić na kulturę była możliwość zwiedzenia Muzeum Rogalowego lub Bramy Poznania. W pierwszym młodzi elektrycy mogli posłuchać i zobaczyć historie związane z rogalem świętomarcińskim – jednym z symboli miasta Poznania. Data wizyty miała miejsce 2 dni przed samymi obchodami regionalnymi. Mimo, że większość z uczestników posiada uprawnienia elektryczne, to każdy zakasał rękawy, aby spróbować swoich sił w produkcji naszego regionalnego produktu. Muzeum Brama Poznania zaoferowało uczestnikom zwiedzanie czterech sal z audioguidem, w których przedstawiono historię od średniowiecznej Polski po wydarzenia z lat 90 XX wieku.

   Po krótkim odpoczynku sześć oddziałów SEP, które najlepiej spisały się podczas testu i zmagań sportowych rozpoczęły rywalizację w finałowej części Ligi Elektryków. Organizatorzy przy współpracy z firmą Finder Polska Sp. z o.o. przygotowali trzy zadania praktyczne, na które przeznaczone zostało dwadzieścia minut. Widać było, że poziom trudności był dosyć wysoki, ponieważ nie wszystkim zespołom udało się ukończyć wszystkie trzy zadania przed czasem.

   Pod wieczór została zorganizowana gala podsumowująca XXI Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI ODME Jakub Głuchowski wraz z kol. Karoliną Świt podziękowali wszystkim za przybycie. Każdy z oddziałów otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w XXI ODME. Organizatorzy wręczyli firmom statuetki w ramach podziękowania za współpracę przy organizacji XXI ODME. Gdyby nie ich pomoc i wkład to wydarzenie nie zostałoby zorganizowane w tak profesjonalny sposób. Podczas gali zostały również ogłoszone wyniki Ligi Elektryka, w której to zwyciężył Oddział Gdańsk, drugie miejsce zajął Oddział Łódzki, a ostatnie miejsce na podium zajęli przedstawiciele Oddziału Gliwickiego. Dla zwycięskich oddziałów zostały przygotowane nagrody oraz puchary. Ostatnim akcentem XXI Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka 2019 było pamiątkowe zdjęcie oraz wspaniały bal do białego rana.

   W niedzielę zaproszeni goście wybierali się w podróż do swoich miasta, a dla osób, których transport był w godzinach popołudniowych przygotowana została wycieczka z przewodnikiem po poznańskim Starym Rynku. Mamy nadzieję, że uczestnicy wrócili do domów ze wspaniałymi humorami, ubrani w elektryczno-poznańskie skarpetki z grawerowanym upominkiem w dłoni.

Opracował:

Jakub Głuchowski

 

XXI ODME - POZNAŃ - GALERIA ZDJĘĆ

 Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili