Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


WYCIECZKA OZW SEP „LWOWSKIE KORZENIE”

   Kolejnym, bardzo ważnym punktem obchodów 100-lecia Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich była odbyta w dniach 15 - 19 czerwca 2019 roku wycieczka autobusowa do Lwowa i Łanowic. W wyjeździe uczestniczyły  32 osoby. Sprawami organizacyjnymi zajmowała się członek Zarządu OZW SEP Aneta Szubert z Energoprojektu Katowice SA., a profesjonalnym, pełnym ekspresji pilotem grupy była redaktor „Lwowskiej Fali” pani Danuta Skalska. Warto dodać, że audycja prowadzona przez panią Danutę  nadawana jest cyklicznie w Radiu Katowice w każdą niedzielę o godz. 9:10 i cieszy się wśród miłośników kresów z kraju i z zagranicy dużą estymą. W niedzielę 30 czerwca ukazało się 661 wydanie audycji zawierające między innymi obszerną relację z naszego wyjazdu do Lwowa [1]. 

   Zwiedzanie Lwowa rozpoczęło się wczesnym rankiem w niedzielę 16 czerwca od  obowiązkowej wizyty na Cmentarzu Łyczakowskim. W Kaplicy Polskiej odprawiona została msza święta w intencji Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Wiązankę kwiatów z szarfą OZW SEP złożono na grobie prof. Romana Dzieślewskiego. Ostatnim punktem pierwszego dnia pobytu było wzruszające spotkanie z Polakami z polskiej wsi Łanowice z 1369 roku zamieszkałej niemal w całości przez Polaków.  Powitano nas tam w sposób niezwykły z prawdziwie polską gościnnością. Kolejny dzień wizyty we Lwowie  rozpoczął się od  zwiedzenia cerkwi św. Jerzego, a potem innych ciekawych obiektów centrum Lwowa. Funkcję naszej przewodniczki pełniła redaktor Radia Lwów pani Teresa Pakosz [2].

 

Nasza przewodniczka przeprowadza wywiad dla Radia Lwów [fot. Adrian Smagór]

 

   Wtorek 18 czerwca  zaczął od wizyty na Uniwersytecie Jana Kazimierza noszącym obecnie imię Ivana Franko. Nasz przewodnik po uczelni Jurij Gudyma z ogromną pasją mówił o historii Uniwersytetu. Mieliśmy okazję zobaczyć Aulę Uniwersytecką oraz pełne pamiątek Muzeum Uniwersyteckie. Wieczorem słynna Opera Lwowska i Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

Przed Operą Lwowską [fot. Marian Fruzynski]

 

   Wizyta we Lwowie zawsze trwa zbyt krótko. Tak było i tym razem. Ale ostatni dzień pobytu, środa 19 czerwca był bardzo pasjonujący. Odwiedziliśmy Politechnikę Lwowską.  W Auli powitał nas prorektor ds. Studenckich i Współpracy Zagranicznej prof. Olek Matwijkiw.  Wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji o historii Uczelni przedstawionej przez prof. Natalię Rożankiwską.  Odwiedziliśmy gabinet prof. Stanisława Fryzego, gdzie spotkali się z nami profesorowie Andrej Łoziński i Petr Stachiv. Zatrzymaliśmy się przy galerii rektorów z portretem prof. Romana Dzieślewskiego. Pięcioosobowa delegacja uczestników spotkała się z rektorem uczelni prof. Jurijem Bobalo.

 

W gabinecie Rektora Politechniki Lwowskiej. Od lewej: Olek Matwijkiw.  Aneta Szubert, Jurij Bobalo, Jerzy Barglik, Małgorzata Hordyńska, Adrian Smagór, Tadeusz Glinka  [fot. Marian Fruzynski]

 

   Była to znakomita okazja do złożenia Rektorowi gratulacji z okazji wyboru na kolejną kadencję. Wybory odbyły się w przeddzień naszej wizyty na uczelni.

   Krótka relacja z naszego pobytu w Politechnice Lwowskiej ukazała się  w języku ukraińskim w tygodniku uczelnianym „Audytoria” z dnia 27 czerwca 2019 roku [3].

 

 

   Natomiast szersza relacja z wycieczki „Lwowskie Korzenie” ukaże się w kolejnym numerze biuletynu SEP „Spektrum” oraz w Śląskich Wiadomościach Elektrycznych. Będzie także dostępna na stronie internetowej OZW SEP.

 

[1]. http://radio.katowice.pl/audycje,17,Lwowska-Fala.html ,30 czerwca 2019 roku

[2]. https://radiolwow.org/kontakt, 27 czerwca 2019 roku

[3]. http://audytoriya.lpnu.ua/wp-content/uploads/2019/06/Aud_2019_21_web.pdf, 28 czerwca 2019 roku

Złożenie kwiatów na Cmentarzu Łyczakowskim

 

Wiązanka kwiatów od Oddziału Zagłębia Węglowego SEP na grobie Prof. Romana Dzieślewskiego

 

Przed kaplicą na Cmentarzu Orląt Lwowskich

 

Łanowice

 

Nikifor

 

Powitanie w polskiej wiosce

 

Przed gmachem Uniwersytetu LwowskiegoNewsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili