Seminarium Naukowo-Techniczne podczas XL WZD w Bydgoszczy: „Przyszłość polskiej energetyki i elektroenergetyki, proces transformacji i stan postulowany”
Konieczność odejścia od wykorzystywania paliw kopalnych w systemach energetycznych w Europie nie podlega dyskusji. Zatem transformacja energetyczna jest nieuchronna. Odpowiedzialność za sukces i skuteczność tej transformacji w wymiarze społeczno-gospodarczym ponoszą liderzy określonych środowisk.
W strategiach rozwoju wielu regionów w wyniku prac diagnostycznych zidentyfikowano wyzwania, wśród których znajduje się bezpieczeństwo i transformacja energetyczna. Jednak ujęcie w nich problemu w kontekście energetycznym nie jest wystarczające zarówno ze strategicznego jak również naukowego i technicznego punktu widzenia. Koniecznym jest więc, uzupeł-nienie i uszczegółowienie strategii o opracowanie koncepcji nowego systemu energetycznego oraz kompleksowego Programu Transformacji Energetycznej, stanowiącego podstawę wydatkowania regionalnych i europejskich funduszy przeznaczonych na ten cel.
Opracowanie koncepcji powinno być poprzedzone działaniami szeroko zakrojonych prac, interdyscyplinarnych badań naukowych, prac badawczorozwojowych i analitycznych, wynikiem których będzie nowa wiedza, rozwiązania oraz projekty przedsięwzięć w zakresie lokalnego pozyskiwania, wytwarzania i przekształcania energii oraz zwiększenia efektywności energetycznej lokalnych odbiorców, a następnie opracowanie koncepcji nowego systemu energetycznego, zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne w standardach Europejskiego Zielonego Ładu i Zrównoważonego Rozwoju.
Zgodnie z założeniami polityki europejskiej związanej z odejściem od wykorzystywania kopalnych surowców energetycznych (ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny) ma ona doprowadzić do zeroemisyjnej gospodarki, dzięki zaplanowanym i systematycznym działaniom również poprzez przedsięwzięcia realizowane jak najbliżej odbiorców końcowych (w tym gospodarstw domowych).
Przy okazji XL Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w ramach seminarium naukowo-technicznego omówione zostaną wybrane aspekty funkcjonowania najważniejszych sektorów systemu energetycznego i elektroenergetycznego w nowych warunkach, gdy nie będą wykorzystywane paliwa kopalne.
Pobierz program Seminarium tutaj.