Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego

Polish-US Nuclear Industry Forum - Large scale technologies III/III+

   W dniu 18 listopada 2019 r. w sali im. Grażyny Gęsickiej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. Trudno nie zauważyć, że wydarzenie to zbiega się z wysoce prawdopodobnym i od dawna spodziewanym przygotowaniem do rozpoczęcia budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce. Tym razem swą ofertę dla energetyki jądrowej zaprezentowały przedsiębiorstwa przemysłowe z Polski i Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 przedstawicieli sektora i było okazją do zaprezentowania potencjału polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego.

   Forum Przemysłu zostało organizowane przez Ministerstwo Energii pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przy wsparciu merytorycznym Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (US Department of Energy), Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Amerykańskiej Izby Przemysłu Jądrowego (US Nuclear Industry Council), Instytutu Energii Nuklearnej (Nuclear Energy Institute) oraz polskiej Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

   Na konferencji Stowarzyszenie Elektryków Polskich reprezentowali Krzysztof Rzymkowski wiceprzewodniczący Komitetu Energetyki Jądrowej SEP oraz Jacek Nowicki – sekretarz generalny SEP.   

   Jako pierwszy na konferencji wystąpił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Stwierdził on: Dzisiejsze wydarzenie jest wynikiem wielu działań prowadzonych w ramach polsko-amerykańskiego strategicznego dialogu energetycznego, którego celem jest rozwój partnerstwa pomiędzy oboma krajami w sektorze energii jądrowej. Przedstawiciele kilkudziesięciu firm z Polski i USA spotykają się dzisiaj na bezpośrednich rozmowach, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści, które mogą osiągnąć w ramach tego partnerstwa.

  Ze strony amerykańskiej otwarcia konferencji dokonała Georgette Mosbacher – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Theodore J. Garrish, reprezentujący Departament Energii USA.

   W kolejnym wystąpieniu otwierającym zabrał głos wiceminister Tomasz Dąbrowski (do niedawna w Ministerstwie Energii, obecnie w fazie przenoszenia do innego resortu). Przypomniał on opracowane przez Ministerstwo Energii założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Prognoza ta przewiduje budowę pierwszego bloku jądrowego w Polsce w roku 2033 i kolejnych pięciu bloków w kolejnych latach. Inwestycje te mogłyby istotnie przyczynić się do znacznej dekarbonizacji polskiego miksu energetycznego w dramatyczny sposób uzależnionego dotąd od spalania paliw kopalnych – przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego.

   David Durham prezes działu Plant Solutions w firmie Westinghouse Electric Company przeprowadził szczegółową prezentację reaktora energetycznego firmy – AP 1000, ze szczególnym uwzględnieniem cech bezpieczeństwa pasywnego tej interesującej konstrukcji, w tym możliwości bezpiecznego wyłączenia i schłodzenia reaktora nawet przy całkowitym ustaniu zasilania i dostaw paliwa do bloku z zewnątrz. Przedstawił on również najnowsze wiadomości z placu budowy elektrowni jądrowej Vogtle 3 i 4 w stanie Georgia, która ma być wyposażona w dwa reaktory tego typu. Podkreślił, że kraje takie jak Francja i Korea Południowa w przeszłości oparły swe programy energetyki jądrowej na rozwiązaniach technicznych powstałych właśnie w firmie Westinghouse.

   Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki stwierdził w swym referacie, że rozwój rodzimego przemysłu jądrowego może przynieść wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. Powiedział on: Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich dziesięciu lat było zaangażowanych w czyterdzieści projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach m.in. w Kanadzie, Indiach czy Japonii.

   Perspektywę realizacji projektu elektrowni jądrowej widzianą przez firmę wykonawczą przedstawiła kolejno Peggy McCullough z firmy Bechtel Power Corporation. Firma Bechtel jest obecnie generalnym wykonawcą bloków 3 i 4elektrowni Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant.

   W dalszej kolejności przedstawiono prezentacje i oferty następujących firm i instytucji z Polski i USA:

 • Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska;
 • Nuclear Energy Institute;
 • US Nuclear Industry Council;
 • Southern Company – Shawn Shaler, Contract and Commercial Strategy Director przedstawił referat pt. „Realizacja projektów nuklearnych z perspektywy przedsiębiorstwa energetyki zawodowej”;
 • Westinghouse Electric wspólnie z Bechtel – prezentacja pt. „Projektowanie efektywnego łańcucha dostaw dla nowobudowanych elektrowni jądrowych;
 • Transition Technologies S.A. – „Polski udział w stworzeniu obrony cybernetycznej systemów sterowania reaktora AP 1000”;
 • Huntington Ingalls Industries;
 • Exelon Generation – Sarfraz M. Taj, Director Business Development & Project Execuion;
 • APS Energia, prezentacja Dimitrija Bochenko pt. „Zasilacze bezprzerwowe (UPS) do systemów zasilania zapasowego”
 • Gotech;
 • Mangiarotti;
 • Ecol – prezentacja pt. „Usługi serwisowe dla elektrowni jądrowych”;
 • Energoprojekt Katowice: „Oferta EPK dla projektów jądrowych”;

   Po sesjach wykładowych Forum odbyła się specjalna sesja bezpośrednich rozmów typu B2B (ang. Business-to-Business) pomiędzy przedstawicielami firm polskich i amerykańskich. Odbyło się blisko 200 dwustronnych spotkań pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły ocenić możliwości dwustronnej współpracy przy projektach, zarówno w obu krajach, jak i na rynkach państw trzecich.

   Podczas Forum przedstawiono opracowaną na zlecenie Ministerstwa Energii nową edycję katalogu „Polish Industry for Nuclear Energy”, w którym zaprezentowano profile ponad 300 polskich przedsiębiorstw z różnych branż zdolnych do udziału w projekcie budowy elektrowni jądrowej, a w tym niemal 50 polskich firm z doświadczeniem w realizacji projektów jądrowych.

   Na zakończenie uczestnicy Forum zostali zaproszeni na przyjęcie w rezydencji ambasadora USA: Pani Georgette Mosbacher.

Opracował:

Jacek Nowicki

Forum otwiera Georgette Mosbacher – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

 

Zaprezentowany podczas Forum model reaktora AP1000 frmy Westinghouse Electric

 

Wyszystkie zdjęcia: 

Jacek Nowicki

SG SEP

 

 

Galeria zdjęć z Forum

 

 

 Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili