Facebook

Nekrologipobierz jako PDF--
download PDF


WSPOMNIENIE O ZDZISŁAWIE DZITKO (1935-2021)

 

   W wieku 86 lat zmarł Zdzisław Dzitko (1935-2021) – wieloletni dyrektor Zakładu Wytwórczego Aparatury Wysokiego Napięcia „ZWAR” Z-3 w Lęborku, wybitny działacz społeczny.

   Zdzisław Dzitko urodził się 1 kwietnia 1935 roku w Warszawie. Po wojnie wraz z rodzicami osiedlił się w Gdańsku. Po maturze za dobre wyniki w nauce otrzymał propozycję studiowania na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu w Budapeszcie. Tam zastało go w roku 1956 Powstanie Węgierskie przeciwko interwencji wojsk Związku Radzieckiego, w którym brał aktywny udział. W kolejnych latach z zaangażowany był w wiele inicjatyw wspierających naród węgierski. Studia dokończył na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej.

   Na początku lat 1960-tych przybył do Lęborka by od podstaw zbudować Zakład Z-3 wchodzący w skład Zakładów Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia „ZWAR”. Kierował nim do roku 2000. Przeszedł w nim wiele szczebli od szefa produkcji, technologa, głównego konstruktora po zastępcę dyrektora i dyrektora. Zakład Z-3 został zamknięty po akwizycji „ZWAR” przez koncern ABB, ale jego część jego kadry kierowniczej i personelu stały się zaczątkiem prywatnej firmy „ZWAE”, znakomicie kontynuującej tradycje produkcji aparatury elektrycznej na ziemi lęborskiej. 

   Przez lata aktywności zawodowej zaangażowany był społecznie. Wokół ZWAR-u najlepszego w tym czasie zakładu pracy Lęborka, powstawało wiele inicjatyw: budownictwo patronackie, wspieranie szkół, przedszkoli, klubów sportowych, instytucji kultury. We wszystkie te  działania i wiele innych swój wielki wkład wniósł Zdzisław Dzitko. Zmarł 23 listopada 2021 roku.

   Ostatnie pożegnanie Zdzisława Dzitko miało miejsce 29 listopada 2021 r. W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła odprawiona została żałobna Msza święta, po niej odbyło się ostatnie pożegnanie Zmarłego na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku.

[fot. http://www.lebork24.info/]Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili