Facebook

Nekrologipobierz jako PDF--
download PDF


OSTATNIE POŻEGNANIE - ś.p. ANNA JAKUBOWSKA, „PAULINKA” (1927-2022)

   13 lipca 2022 r. w wieku 95 lat zmarła w Warszawie Anna Jakubowska, ps. „Paulinka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka batalionu „Zośka”, po wojnie wieloletnia Kierowniczka Działu Prasowego Biura Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

  Anna Jakubowska, z domu Smerczewska urodziła się 26 maja 1927 r. w Warszawie.

   Podczas okupacji niemieckiej jako kilkunastoletnia dziewczyna została żołnierzem Armii Krajowej (od sierpnia 1942 r.). Podczas Powstania Warszawskiego brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie jako sanitariuszka legendarnego batalionu „Zośka”. Odznaczona Krzyżem Walecznych.

   Po wojnie rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego (psychologia) zaliczając dwa lata nauki.

   W okresie stalinowskim  prześladowana i aresztowana przez władze PRL. Skazana na 8 lat więzienia, w którym była torturowana i poniżana. Na wolność wyszła w 1954 r.

   W Biurze Stowarzyszenia Elektryków Polskich rozpoczęła pracę we wrześniu 1961 r.  początkowo w Biurze Wydawnictw na stanowisku starszego redaktora a od 1962 r. w Zakładzie Szkolenia na stanowisku starszego instruktora a następnie kierowniczki Działu Prasowego Biura SEP. Pracę zakończyła w lipcu 1982 r. odchodząc na emeryturę. Osoby pracujące w tym okresie w Biurze SEP wspominają Annę Jakubowską jako Koleżankę serdeczną i uśmiechniętą, bardzo dokładną w wykonywaniu swych obowiązków, skromną i małomówną.

   W latach osiemdziesiątych aktywnie działała w podziemiu solidarnościowym. Była inicjatorką i współprowadzącą Fundacji Filmowej Armii Krajowej, dzięki której powstały liczne filmy dokumentalne o historii AK.

   Była Członkinią Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 r. została Honorową Obywatelką Warszawy. Do ostatnich lat życia aktywnie uczestniczyła w życiu publicznym.

   Na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego w dziale Archiwum Historii Mówionej można zapoznać się z obszernym wywiadem z Anną Jakubowską: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/anna-jakubowska,277.html

   Z żalem żegnamy Bohaterkę Powstania - pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Niech odpoczywa w pokoju. 

   Źródło fotografii: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anna_Jakubowska.jpg

Opracował: 

Jacek Nowicki, 

Sekretarz Generalny SEP

 Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili