Facebook

Nekrologipobierz jako PDF
download PDF


OSTATNIE POŻEGNANIE - ROMUALD NOWAKOWSKI

 

   Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiam, że w dniu 31.07.2020 r. odszedł od nas kol. Romuald Nowakowski, członek SEP od ponad 72 lat, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ( b. Politechniki Szczecińskiej). Wspaniały kolega, skromny Człowiek, życzliwy i otwarty dla innych. Niezwykle zasłużony dla społeczności elektryków i Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i medalami SEP. Jego odejście dotknęło nas wszystkich. Żegnamy Go z wielkim smutkiem i żalem.

   Urodził się 19 października 1929 roku w mieście Słonim w woj. Nowogródzkim. Studia inżynierskie skończył na Wydziale Elektrycznym Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, a magisterskie na Politechnice Gdańskiej i tam też z wyróżnieniem obronił doktorat w 1951 roku. W latach 1968-1970 był kierownikiem Katedry Elektroenergetyki, a w latach 1973-1981 zastępcą dyrektora Instytutu Elektrotechniki Politechniki Szczecińskiej. Na jego bogaty dorobek naukowy składa się ponad 120 publikacji, książek i skryptów z dziedziny elektroenergetyki oraz historii elektryki i Stowarzyszenia, a w tym:  „Straty mocy i energii elektrycznej” z 1999 r., „Elektryka na Pomorzu Zachodnim” z 2006 r. oraz „Wstęp do elektryki” z 2011 r. W trakcie długoletniej działalności w Stowarzyszeniu pełnił wiele funkcji, m.in. przewodniczącego Komisji Historycznej Oddziału Szczecińskiego SEP. Wniósł duży wkład w rozwój naszego Stowarzyszenia. Był jednym z inicjatorów przywrócenia Polsce postaci Michała Doliwo-Dobrowolskiego - twórcy systemu trójfazowego. Dzięki m.in. Jego staraniom nazwano plac w pobliżu Wydziału Elektrycznego w Szczecinie imieniem M. Doliwo-Dobrowolskiego, oraz ustanowiono w SEP medal i nadano Patronat Oddziałowi Szczecińskiemu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną i Złotą Odznaką Honorową SEP oraz wieloma medalami SEP, m. in.: im. Mieczysława Pożaryskiego, Michała Doliwo-Dobrowolskiego i medalem 100-lecia SEP.

   Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w środę 5 sierpnia 2020 r. o godzinie 13:00 w kościele pw. Św. Dominika, przy pl. Ofiar Katynia 1 w Szczecinie, a pogrzeb bezpośrednio po mszy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

 

Prezes                              

Stowarzyszenia Elektryków Polskich     

         

Piotr Szymczak                     Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili