Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


Jubileusz 25-lecia Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki /PIGE/ - Samorządu Gospodarczego Przemysłu Elektrotechnicznego.

8 czerwca 2017 r. w Hotelu Holiday Park w Warszawie, odbyły się uroczyste obchody 25-lecia działalności Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki /PIGE/.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich ściśle współpracuje z PIGE od 2009 r. Zawarliśmy dwa Porozumienia o współpracy – 19.05.2011 r.  i 14.09.2016 r..  SEP, PIGE i Instytut Elektrotechniki utworzyli 16.05.2012r. Fundację NOBE. PIGE była jednym z partnerów realizowanego przez SEP w latach 2011 – 2014 Projektu ELEVET, jak również brała czynny udział w I i II Kongresie Elektryki Polskiej. Członkowie PIGE chętnie biorą udział w organizowanych przez SEP wyjazdach na targi zagraniczne.

W uroczystości 25-lecia PIGE uczestniczyło liczne grono gości, wśród nich m.in.  Prezes Krajowej Izby Gospodarczej – Andrzej Arendarski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej z Ministerstwa Energii – Józef Sobolewski, Wiceprezes SEP – Marek Grzywacz, Dyrektor Instytutu Elektrotechniki – Wiesław Wilczyński, Dyrektor CECED Polska – Wojciech Konecki, Dyrektor Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki SHE – Tomasz Boruc, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego – Marek Orłowski.

Obecni byli również przedstawiciele innych Izb Gospodarczych współpracujących z PIGE: Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji – Stefan Kamiński, Dyrektor Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska – Sławomir Krystek.

Uroczystość otworzył i zgromadzonych gości przywitał Prezes Zarządu PIGE – Janusz Majchrowicz.

Jubileusz 25-lecia to okazja zarówno do podsumowań i refleksji, jak i do szczególnych podziękowań dla osób, które w wyjątkowy sposób angażowały się w działalność Izby.

Przedstawiciele władz Izby dziękowali swoim zasłużonym członkom oraz tym, którzy współpracują z PIGE. Sami również odbierali gratulacje, podziękowania i pamiątkowe odznaczenia.

W imieniu Prezesa Stowarzyszenie Elektryków Polskich udział w uroczystości wziął Wiceprezes SEP – Marek Grzywacz, który odczytał list gratulacyjny od Prezesa SEP - Piotra Szymczaka, a następnie w podziękowaniu za wieloletnią współpracę z PIGE, przekazał na ręce Pana Janusza Majchrowicza - Prezesa PIGE, statuetkę z medalem im. Prof. Mieczysława Pożaryskiego. Uhonorował Prezesa J. Majchrowicza medalem im. inż. Kazimierza Szpotańskiego oraz Pana Janusza Nowastowskiego – Wiceprezesa/Dyrektora Zarządzającego PIGE, złotą odznaką SEP.

Natomiast Wiceprezes SEP – Marek Grzywacz odebrał Medal 25-lecia PIGE, którym z okazji XXV-lecia Samorządu Gospodarczego Przemysłu Elektrotechnicznego zostało uhonorowane nasze Stowarzyszenie za całokształt współpracy, a autorka niniejszego artykułu otrzymała Dyplom/Podziękowanie za współpracę i życzliwość.

Podczas uroczystości Pan Janusz Nowastowski przedstawił historię PIGE, której początki sięgają  12 grudnia 1991 roku, kiedy to w Warszawie zawiązała się Izba Gospodarcza Przemysłu Elektrotechnicznego /IGPE/, z siedzibą w Instytucie Elektrotechniki, w Międzylesiu. Faktyczna rejestracja działalności IGPE w sądzie, nastąpiła w sierpniu 1992 r.. Utworzyło ją ponad 100 firm. Założycielem i pierwszym dyrektorem Izby, aż do roku 2010 był profesor Wiesław Seruga, były dyrektor Instytutu Elektrotechniki. Niestety większość firm stopniowo odeszła z Izby i w 2010 r. było około 10 czynnych członków.

W lipcu 2010 r. w trakcie wyborów wyłoniono nowe kierownictwo Izby. Na stanowisko dyrektora  Izby został powołany pan Janusz Nowastowski, pełniący tę funkcję do dnia dzisiejszego. Funkcję Prezesa powierzono panu Januszowi Nowakowi z firmy MANEX z Krakowa.

Dokonano połączenia IGPE z działającym od siedmiu lat Stowarzyszeniem Producentów Kabli i Osprzętu Elektrycznego.

W 2010 r. zmieniono dawną nazwę Izba Gospodarcza Przemysłu Elektrotechnicznego na Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki /PIGE/, a siedzibę przeniesiono do Bydgoszczy.

Dzięki prężnym działaniom dyrektora Janusza Nowastowskiego, w roku 2011 PIGE zrzeszało już 70 firm. W jubileuszowym 2017 roku członkami PIGE jest 88 firm, a funkcję Prezesa Izby  od 2014 roku pełni pan Janusz Majchrowicz – właściciel firmy ERGOM z Łodzi.

PIGE zrzesza zarówno małe, średnie jak i duże firmy, a misją Izby jest reprezentacja polskiego przemysłu elektrotechnicznego.

Główne cele działalności Izby to;

- integracja środowiska polskiej elektrotechniki i tworzenie platformy do wymiany opinii

- budowanie kompetencji i rozwijanie technologii dla doskonalenia jakości i wzrostu konkurencyjności polskich firm

- rozwój współpracy zwłaszcza w eksporcie i normalizacji

- reprezentacja wobec administracji rządowej i instytucji UE, w tym samorządowych

- wpływ na prawo stanowione, tak aby stymulowało rozwój przedsiębiorstw

 

Gratulujemy PIGE pięknego jubileuszu, dziękujemy za wspaniałą współpracę i życzymy na następne lata wielu sukcesów w działalności na rzecz polskiego przemysłu elektrotechnicznego.

 

PODZIĘKOWANIE - pobierz

DYPLOM - pobierz

 

Opracowanie i zdjęcia: Anna Dzięcioł – Dział Naukowy SEPNewsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili