Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


31. Edycja Międzynarodowych Targów Energetycznych ENERGETAB 2018 w dniach 11-13 września 2018 r. w Bielsku-Białej. Nagrody i wyróżnienia na targach.

Organizowane od ponad 30 lat przez ZIAD Bielsko-Biała SA targi ENERGETAB to największa w Polsce międzynarodowa impreza handlowo-wystawiennicza nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki. Zakres prezentowanych wyrobów i technologii był w bieżącym roku bardzo obszerny. W Bielsku-Białej swe produkty pokazało 712 wystawców z 23 krajów europejskich i azjatyckich, których stoiska zajęły prawie cztery hektary terenów ekspozycyjnych urokliwie położonych u stóp Dębowca i Szyndzielni. Zwiedzanie targów ułatwiały bezpłatnie rozdawane plany sytuacyjne przygotowane przez organizatora oraz ponad 300-stronicowy katalog sprzedawany w punktach informacyjnych targów.

 

Co nowego?

 

Jak co roku, tak i tym razem przeważały urządzenia i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego po najwyższe napięcia. Ale nie tylko - na tzw. stoiskach plenerowych łatwo można było dojrzeć maszyny, urządzenia czy pojazdy stosowane podczas budowy lub inspekcji linii napowietrznych czy kablowych.

Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa - dostawcy aparatury pomiarowej, elementów elektromechanicznych (np. przekaźników, złącz, obudów), elementów indukcyjnych, transformatorków, zasilaczy, itp.

Od lat na targach bielskich pojawia się też wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła (tutaj zdecydowanie przeważają LED-y) jak i oprawy czy słupy. Wśród wystawców tej branży okazałe stoisko miał Philips Lighting, który od paru miesięcy „świeci” nową nazwą Signify.

Nie brakowało też przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii (OZE), w której przeważali dostawcy paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych do ich pracy układów sterowania czy zabezpieczeń. Pojawiły się też firmy oferujące systemy magazynujące energię, jak wyróżniona w konkursie targowym Brązowym Medalem PGE Energii Odnawialnej TRAKCJA PRKiI SA. Chociaż na polskich drogach wciąż rzadko spotkać można samochody elektryczne, na targach pojawiło się kilku dostawców całkiem pomysłowych kiosków czy słupków do ładowania akumulatorów tych pojazdów (np. PRE Biel czy Energopomiar- Elektryka). Było także kilka modeli samochodów elektrycznych.

Bielskie targi ENERGETB to z pewnością dojrzała impreza targowa mająca liczne grono stałych sympatyków i odwiedzających gości, zatem jest to też doskonałe miejsce promocji i budowy wizerunku firmy.

Kilkanaście firm zaznaczyło na targach obchodzone w 2018 roku swe jubileusze, jak na przykład RELPOL S.A., któremu właśnie „stuknęła” 60-tka. 50-lecie działalności obchodził Elektromontaż Rzeszów a z młodszych firm należy wspomnieć takich długoletnich wystawców, jak MIKRONIKA (35-lecie) czy ZPUE (30-lecie). Firmy te otrzymały okolicznościowe gratulacje od organizatora targów – spółki ZIAD Bielsko-Biała SA.

Większość wystawców dokłada starań aby właśnie na ENERGETABie pokazać swoje najnowsze produkty a nawet rozwiązania prototypowe, by rozeznać, czy spotkają się one z zainteresowaniem rynku. Sprzyja temu uznanie przez Prezesa Urzędu Patentowego RP targów ENERGETAB 2018 jako wystawy, dającej pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego albo prawa z rejestracji, w przypadku wystawienia na niej wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego.


ENERGETAB 2018 - tereny targowe u stóp Dębowca i Szyndzielni widziane z lotu ptaka. W tym roku dopisała znakomita, letnia pogoda. (fot. ZIAD Bielsko-Biała)

 

Nagrody i wyróżnienia

 

Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach.

Jury Konkursu, któremu przewodził dyrektor Instytutu Energetyki w Warszawie - dr hab. inż. Tomasz Gałka, postanowiło nagrodzić Pucharem Ministra Energii „Zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO” zgłoszony przez spółkę ELEKTROMETAL ENERGETYKA S.A.

Puchar Prezesa PTPiREE zdobył „Sterownik polowy nowej generacji CZIP®-PRO” produkcji RELPOL S.A.

Złotym Medalem PSE S.A. wyróżniono „Kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej” ELEKTROBUDOWY S.A.

„Złoty Lew” im. Kazimierza Szpotańskiego przypadł poznańskiej MIKRONICE za „elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn DALI-box”, w których szczególną uwagę konstruktorzy zwrócili na cyberbezpieczeństwo.

Pełną listę przyznanych nagród i wyróżnień przyznanych wystawcom zamieszczamy w załączniku poniżej niniejszej relacji.

W dniu otwarcia tegorocznych targów, w trakcie wieczornej gali, organizator ENERGETAB – spółka ZIAD Bielsko-Biała została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem – Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaczenie z rąk przedstawicieli Sejmiku Śląskiego oraz Marszałka Województwa Śląskiego odebrał w imieniu władz spółki Prezes Zarządu – Janusz Kisiel.
W liście gratulacyjnym Marszałek Województwa Śląskiego podkreślił prestiż targów ENERGETAB oraz renomę Spółki i jej wkład w rozwój gospodarczy regionu.

 

Konferencje i seminaria

 

Jak co roku targom towarzyszyły konferencje i seminaria organizowane przez izby czy stowarzyszenia branżowe oraz prezentacje firmowe. Tematem głównej konferencji pierwszego dnia targów był „Rozwój partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą w energetyce”. Moderatorem rzeczowej i otwartej dyskusji był Jerzy Kurella - przewodniczący Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Stronę wykonawców reprezentowali prezesi lub członkowie zarządów kilkudziesięciu czołowych dostawców i realizatorów inwestycji energetycznych, natomiast stronę inwestorów - dyrektor Andrzej Cząstkiewicz z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE SA. Po tej konferencji można było usłyszeć wiele pochlebnych opinii o jej wysokim poziomie merytorycznym i wzajemnym poszukiwaniu sposobów optymalnego doboru wykonawców a także partnerskiego udziału obu stron w rozwiązywaniu występujących problemów, zarówno na etapie przygotowania jak i w trakcie realizacji tak istotnych dla infrastruktury energetycznej inwestycji czy modernizacji. Dyskusja i otwarty dialog jest jedyną szansą minimalizacji potencjalnych ryzyk a z drugiej strony optymalizacji efektów zarówno dla inwestorów, jak i dla firm wykonawczych, wynikających z dobrze jakościowo i terminowo zrealizowanych inwestycji.

Jerzy Kurella - przewodniczący Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP (z lewej) i dyrektor Andrzej Cząstkiewicz z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE SA podczas panelu konferencji „Rozwój partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą w energetyce” (fot. Jacek Nowicki)

 

 

 

Prawie osiemdziesięciu specjalistów energetyki zawodowej z całej Polski zgromadziły warsztaty „Nowoczesne technologie w energetyce” organizowane przez PTPiREE, na których głównym tematem były nowe rozwiązania typizacyjne dla linii napowietrznych SN.

Spore zainteresowanie wzbudziła konferencja zorganizowana przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Celem tej konferencji, zatytułowanej „Bezpieczna aparatura elektryczna niskiego napięcia” było zwrócenie uwagi uczestników rynku na zagrożenia dla zdrowia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych (czyli nas wszystkich) wynikające z instalowania aparatów, które nie spełniają norm, wymogów technicznych i deklarowanych parametrów. Jest to tym groźniejsze, że poprzez nieuczciwą konkurencję (niską cenę) wypierają one z rynku aparaty bezpieczne i pełnowartościowe. Podczas konferencji zwrócono uwagę na odpowiedzialność poszczególnych uczestników rynku za wprowadzanie ww. produktów na rynek. Zaprezentowane wyniki badań wybranych losowo w sklepach wyłączników i zabezpieczeń potwierdziły znaczne prawdopodobieństwo nieświadomego instalowania przez wykonawców instalacji elektrycznych tych wadliwych aparatów.

Odbyło się też wiele ciekawych prezentacji organizowanych przez wystawców, które miały na celu przedstawienie najnowszych aparatów do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.

TAURON Dystrybucja SA - Partner Strategiczny targów zademonstrował swoje nowatorskie rozwiązanie w postaci zestawu MUZ – mobilnego urządzenia zasilającego, pozwalającego na utrzymanie zasilania rozległego terenu i jego mieszkańców podczas prowadzonych prac na sieci średniego napięcia, na przykład wymiany słupa.

 

Na kolejne 32. targi ENEREGTAB zapraszamy już za rok! Odbędą się one w Bielsku-Białej w dniach od 17 do 19 września 2019 r.

 

Na podstawie materiałów prasowych ZIAD Bielsko-Biała opracował Jacek Nowicki, SG SEP

 

 

 

 

 

Nagrody i Wyróżnienia

31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2018

 

 

 

Statuetka – „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego

 

za produkt:

DALI-box, elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn

zgłoszony przez firmę:

Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki "MIKRONIKA"

 

Puchar Ministra Energii

za produkt:

Zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO

zgłoszony przez firmę:

ELEKTROMETAL ENERGETYKA S.A.

 

Puchar Prezesa

Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

za produkt:

CZIP®-PRO Sterownik polowy nowej generacji

zgłoszony przez firmę:

RELPOL S.A.

           

Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej

za produkt:

YESLY - system inteligentnego budynku

zgłoszony przez firmę:

Finder Polska Sp. z o.o.

 

Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

 

za produkt:

Kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej

zgłoszony przez firmę:

ELEKTROBUDOWA S.A.

 

Medale 31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2018

 

Medal Złoty

za produkt:

Słupy linii elektroenergetycznych 110 kV - seria EN111:16 i seria EN122:16

zgłoszony przez firmę:

ENPROM Sp. z o.o.

 

 

  • Medal Srebrny

za produkt:

Typoszereg izolatorów trakcyjnych kompozytowych 3 kV DC (LT40U-K, LT40K-K, LT40W-K, LT40R-K)

zgłoszony przez firmę:

Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL S.A.

 

  • Medal Brązowy

za produkt:

Mobilna stacja transformatorowa typu STLm-mobile z funkcją zasilania wyspowej linii SN

zgłoszony przez firmę:

ELEKTROMONTAŻ - LUBLIN Sp. z o.o.

 

Medale PGE Energia Odnawialna S.A.

 

  • Medal Złoty

za produkt:

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540

zgłoszony przez firmę:

SONEL S.A.

 

  • Medal Srebrny

za produkt:

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych typu EVB ADVERT

zgłoszony przez firmę:

Edward Biel PRODUCENT ROZDZIELNIC ELEKTRYCZNYCH

 

  • Medal Brązowy

za produkt:

Litowo-tytanowy system magazynowania energii do poprawy parametrów sieci elektrycznej

zgłoszony przez firmę:

TRAKCJA PRKiI SA

 

Statuetka Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

 

za produkt:

Zestaw oświetleniowy SNAKE II LED

zgłoszony przez firmę:

Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego "ROSA" Stanisław Rosa

 

Statuetka „ZłotyVolt Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki

 

za produkt:

Rura dwuwarstwowa giętka (RDG)

zgłoszony przez firmę:

ELMARK Maciej Słowikowski

 

Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego

 

za produkt:

Sygnalizator CPZ-4Z z modułem radiowym LoRa

zgłoszony przez firmę:

ZAE Sp. z o.o.

 

Komisja konkursowa wyróżnia Medalem Prezesa SEP

 

za produkt:

Rozłącznik bezpiecznikowy listwowy ARS 00/60 mm pro

zgłoszony przez firmę:

APATOR S.A.

 

Wyróżnienia Honorowe
31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2018:

 

1. za produkt:

Seria obudów AEW1

zgłoszony przez firmę:

AE Solution Sp. z o.o.

 

2. za produkt:

HYPERION-500

zgłoszony przez firmę:

BITSTREAM Sp. z o.o.

 

3. za produkt:

Kompensator mocy biernej typu TN-D

zgłoszony przez firmę:

ELMA ENERGIA Sp. z o.o.

                          

 

4. za produkt:

Wyłącznik Masterpact MTZ

zgłoszony przez firmę:

Schneider Electric Polska Sp. z o.o.

 

5. za produkt:

Seria słupów strunobetonowych dla linii WN 110 kV typu przelotowego P1, P2, słupy mocne M3, M6, M9, słupy krańcowe KR

zgłoszony przez firmę:

STRUNOBET-MIGACZ Sp. z o.o.

 

6. za produkt:

Złączki listwowe TOP JOB® S z dźwignią

zgłoszony przez firmę:

WAGO ELWAG Sp. z o.o.

 

7. za produkt:

Przekładnik prądowy nasadzany typu BPnN (ATT) M

zgłoszony przez firmę:

BEZPOL Sp. z o.o.

 

8. za produkt:

Wielofunkcyjna koparko-ładowarka HUDDIG 1260D z izolacyjnym koszem podnośnika

zgłoszony przez firmę:

Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa "BAMAAR" Grzegorz Rejczak

 

Puchar redakcji miesięcznika Energetyka za najciekawszą prezentację targową stoiska

dla firmy: Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki "MIKRONIKA"Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili