Życie niesie ze sobą zmiany. Każda zmiana z jednej strony budzi niepokój, z drugiej daje nowe otwarcie, nowe możliwości. Na początku kadencji 2018-2022, jako nowy redaktor naczelny, przejmuję z zacnych rąk redaktor Olgi Górczak- Żaczek prowadzenie tygodnika. To dla mnie ogromny zaszczyt i wielkie wyzwanie. „Tydzień w SEP” ma już 4-letnią historię, dobrą markę i ugruntowane miejsce wśród periodyków informacyjnych Stowarzyszenia. Dlatego tygodnik pod nową redakcją będzie kontynuatorem rzetelnych informacji o ważnych sprawach Stowarzyszenia (będzie się ukazywał w każdą środę o godz. 12), wykorzystując wiedzę i doświadczenie współpracujących ze mną redaktorów Janusza Kowalskiego i Krzysztofa Lewandowskiego.
Więcej26 września 2018 r. w Warszawie odbyło się drugie w kadencji 2018-2022 posiedzenie Prezydium ZG SEP. Jedną z istotnych decyzji Prezydium było zaakceptowanie założeń programowo-organizacyjnych III Kongresu Elektryki Polskiej, który zorganizowany zostanie w roku 2019 i będzie jednym z wydarzeń bloku imprez przygotowanych na 100- lecie Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
WięcejPo raz pierwszy w historii przedstawiciele wszystkich sektorów związanych z wydobyciem, produkcją, dystrybucją i przesyłem energii spotkali się 27 września br. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, aby uhonorować pracę profesjonalistów, którzy od wielu lat przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” została zorganizowana pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Energii, Marszałków Sejmu i Senatu przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. (Na zdjęciu Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, źródło: Ministerstwo Energii)
Więcej16 marca 1978 r. Uchwałą nr. 20-75/78 Zarządu Głównego SEP w Warszawie, po spełnieniu wszystkich statutowych warunków powołany został Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Elblągu. W momencie powołania Oddział liczył 160 członków zwyczajnych zrzeszonych w 10 kołach zakładowych oraz 3 członków zbiorowych. (Na zdjęciu aula atrium Hotelu Arbiter 28.09.2018 r., źródło: Oddział Elbląski SEP)
Więcej29 września 2018 r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z Patronem 2018 roku w SEP , Ks. Józefem Hermanem Osińskim. Obchody te zostały zorganizowane wspólnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie i Oddział Rzeszowski SEP . Połączone zostały dwie rocznice: 360 - lecie powstania Kolegium Pijarskiego (1658, obecne I LO) , które ukończył Ks. Osiński i 280 rocznica Jego urodzin ( 1738-1802). W trakcie uroczystej gali w kinie „Zorza” Bolesław Pałac został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi, który przekazała Pani Wojewoda Ewa Leniart. Na spotkaniu wystąpił również prezes Piotr Szymczak, który złożył życzenia z okazji Jubileuszu I LO oraz wręczył statuetki i medale Ks. J. H. Osińskiego.
WięcejW 2017 roku Sejm RP podjął uchwałę, że 2018 będzie Rokiem Praw Kobiet. W uchwale możemy m.in. przeczytać: „28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret (...). Określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Ta decyzja (...) wynikała z polskiej tradycji republikańskiej, w której kobiety miały usankcjonowaną prawnie podmiotowość. Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła im pełnię praw wyborczych”.
Więcej25 września 2018 r., w Warszawskim Domu Technika NOT spotkali się sekretarze Komitetów Okręgowych z Prezydium Komitetu Głównego OWT. Tym samym zainaugurowano XLV Olimpiadę Wiedzy Technicznej. Olimpiada rozgrywana będzie w roku szkolnym 2018/2019. Spotkanie otworzył i poprowadził Przewodniczący Komitetu Głównego OWT, prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, prorektor Politechniki Warszawskiej.
WięcejW marcu 1919 roku w Warszawie Koło Elektrotechników przy Stowarzyszeniu Techników powołało Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Zjazdu Elektrotechników. W jego skład weszli: Ksawery Gnoiński, Bolesław Jabłoński, Roman Podoski, Mieczysław Sikorski, Kazimierz Szpotański i Mieczysław Pożaryski jako przewodniczący. Komitet ten po konsultacjach z organizacjami elektryków ze Lwowa, Łodzi, Poznania, Sosnowca i Krakowa ustalił termin zjazdu na 7–9 czerwca 1919 roku. Na zjeździe wybrano tymczasowy, dziewięcioosobowy zarząd, którego przewodniczącym został 44 letni Mieczysław Pożaryski.
WięcejPod koniec sierpnia nakładem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Wydawnictw SEP ukazała się książka „Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce” autorstwa Dariusza Świsulskiego- członka zarządu głównego SEP, przewodniczącego Centralnej Komisji Historycznej SEP. Książka jest obszerną monografią na temat historii polskiej elektryki, ilustrowaną ponad tysiącem zdjęć medali i walorów filatelistycznych. Wszystkie ilustracje przedstawiają eksponaty z prywatnych, gromadzonych przez wiele lat zbiorów autora.
Więcej20 września br. ukazał się wrześniowy (228) numer Miesięcznika SEP „INPE”. Redaktor naczelny Edward Musiał poleca następujące artykuły:
- Nowa metoda doboru przewodów odgromowych
- Oświetlenie warstwowe w iluminacji
- Oświetlenie przejść dla pieszych
- Uszkodzenia liczników elektronicznych
- Elektromobilność - czas na działanie!
a także stałe działy: Technical English oraz odpowiedzi na pytania Czytelników.
Redakcja zachęca stałych Czytelników do lektury czasopisma, a wszystkich zainteresowanych zaprasza do dołączenia do grona prenumeratorów. Więcej informacji na stronie www.redinpe.com
Więcej