Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 182 / 24 - 30.09.2018

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich


Rzeszów- obchody Jubileuszowe 280 rocznicy urodzin Ks. Józefa Hermana Osińskiego, Patrona roku 2018 w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich

29 września 2018 r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z Patronem 2018 roku w SEP ,  Ks. Józefem Hermanem Osińskim. Obchody te zostały zorganizowane wspólnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie i Oddział Rzeszowski SEP . Połączone zostały dwie rocznice: 360 - lecie powstania Kolegium Pijarskiego   (1658,  obecne I LO) , które ukończył Ks. Osiński i 280 rocznica Jego urodzin ( 1738-1802). W trakcie uroczystej gali w kinie „Zorza” Bolesław Pałac został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi, który przekazała Pani Wojewoda Ewa Leniart. Na spotkaniu wystąpił również prezes Piotr Szymczak, który złożył życzenia z okazji Jubileuszu I LO oraz wręczył statuetki i medale Ks. J. H. Osińskiego.Na zdjęciu moment odsłonięcia pierwszej tablicy pomnika (foto: Roman Lach)

 

Jubileusz uświetniły : Msza Św., uroczysta gala w kinie „Zorza”, wystawy oraz pokazy doświadczeń Ks. Osińskiego w I LO. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie pomnika na skwerze im. Ks. J. H. Osińskiego w Rzeszowie między ulicami   8-go Marca i Piłsudskiego. Aktu odsłonięcia dokonali : pierwsza tablica pomnikowa – prezes SEP kol. Piotr Szymczak , Kol. prof. PRz Grzegorz Masłowski, wiceprezes Oddziału Rzeszowskiego SEP kol. Bolesław Pałac, druga tablica pomnikowa – O. Jan Taff, dyr. I LO Piotr Wanat, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec. Uroczystości odbywały się z udziałem władz Duchowieństwa, w tym  reprezentacji Pijarów, władz Miasta Rzeszowa , władz województwa podkarpackiego i Wojewody. Szeroko reprezentowane było środowisko elektryków i energetyków skupione w kołach i oddziałach SEP . Szersza relacja z wydarzenia ukaże się  na stronach wydawnictw SEP oraz w kolejnym wydaniu newslettera. Informacje z tego wydarzenia szeroko przedstawiała prasa , TV i radio. Polskie Radio Rzeszów zamieściło informację na swojej stronie (link do tego wydarzenia: https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wiadomosci/15696/pomnik-ks-osinskiego-odsloniety). Rada Miasta Rzeszowa już w 2016 roku , na wniosek Oddziału Rzeszowskiego SEP, podjęła uchwałę o nadaniu jednemu ze skwerów miasta imienia Ks. Józefa Hermana Osińskiego. Skwer ten został przebudowany wg. nowej koncepcji architektonicznej. Projekt pomnika upamiętniającego postać Ks. Osińskiego jest bardzo nietypowy i ciekawy.

 


Na zdjęciu kol. Bolesław Pałac przedstawia historię powstania pomnika (foto: Roman Lach)

 

Są to dwie tafle szklane ustawione w przejściu ( ścieżka rowerowa i ścieżka dla pieszych ) z motywami instalacji odgromowej i wyładowań atmosferycznych. Bryły szklane zawierają podobiznę Ks. Osińskiego oraz opis jego dokonań naukowych.

 


Na zdjęciu odsłonięcie drugiej tablicy pomnika (foto: Roman Lach)

 

 


Na zdjęciu uczestnicy uroczystości (foto: Roman Lach)


oprac. Bolesław Pałac, Oddział Rzeszowski SEP
Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili