WYSTĄPIENIE PREZESA STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH NA POSIEDZENIU PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. CIEPŁOWNICTWA

Stowarzyszenie Elektryków Polskich aktywnie uczestniczy w posiedzeniach zespołów parlamentarnych, na których przedstawia m.in. wnioski i wytyczne IV Kongresu Elektryki Polskiej. Jednym z systematycznie działających gremiów parlamentarnych jest Parlamentarny Zespół ds. Ciepłownictwa kierowany przez doktora Stanisława Lamczyka Posła na Sejm RP. 20 maja 2025 roku w Sejmie RP odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu, na którym omawiano przyszłość ciepłownictwa w wielkich miastach oraz nowe role operatorów na scenie przyszłego systemu energetycznego w Polsce.
Nie ma wątpliwości, że sektor ciepłownictwa (w tym również chłód) w przyszłym systemie energetycznym Polski, będzie wykorzystywał energię elektryczną. Doprowadzić do tego ma skutecznie przeprowadzony proces transformacji, rozłożony na ok. 25 lat. Celem przyszłego systemu jest elektroprosumeryzm i struktura z obszarami lokalnie bilansowanymi pod względem mocy i energii (energia elektryczna, ciepło i chłód).
Po wprowadzeniu do sposobów analizy energetycznej miast omówiony został Symulator Systemu Energetycznego Miast (SSEM) zrealizowany w ramach projektu NEEST. Z zaprezentowanych scenariuszy transformacji wybranego miasta jednoznacznie potwierdza się to, że utrzymywanie obecnego stanu systemu w następnych latach doprowadzi do znaczącego zwiększenia kosztów transformacji oraz cen energii w przyszłym systemie energetycznym Polski. Aby umożliwić osiąganie celów w kolejnych etapach transformacji niezbędne jest sukcesywne zmienianie organizacji i funkcjonowania polskich operatorów elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych. Ten właśnie aspekt był zaprezentowany przez Sławomira Cieślika, prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich w referacie pt.: „Nowe role operatorów na scenie przyszłego systemu energetycznego w Polsce”.
Po referacie prezesa SEP, przewodniczący Zespołu dr Stanisław Lamczyk potwierdził główne tezy referatu, informując, że odbywają się już rozmowy z udziałem polskich Operatorów Sieci Dystrybucyjnych oraz Operatora Sieci Przesyłowej, mające na celu zmianę funkcjonowania OSD.
Mamy satysfakcję, że są zauważalne określone działania i efekty zbieżne z wypracowanymi wnioskami i wskazanymi trendami na IV Kongresie Elektryki Polskiej.
Redakcja TwS