Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 471 / 24.02 - 2.03.2025

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich



Z SEP PO INŻYNIERSKU PO WARSZAWIE – „PLAC MAŁACHOWSKIEGO I ULICA KREDYTOWA OD FRONTU I OD PODWÓRKA”

W czwartek 20 marca 2025 o godz. 17:00, rozpocznie się kolejny spacer z cyklu comiesięcznych spacerów: „Z SEP po inżyniersku po Warszawie” organizowanych przez Oddział Warszawski SEP. Tym razem tematem spaceru będzie „Plac Małachowskiego i ulica Kredytowa od frontu i od podwórka”. Nasze spacery odbywają się raz w miesiącu, z wyłączeniem okresu wakacyjnego i zapraszamy na nie członków SEP – oczywiście z osobami towarzyszącymi.


Plac Małachowskiego jest kojarzony z Zachętą, ogromnym kościołem luterańskim o wspaniałej akustyce oraz z Muzeum Etnograficznym - każdy z tych obiektów ma własne historie i anegdoty. Oprócz tych wspaniałych, historycznych, istniejących i zadbanych budynków plac ma także intrygującą przeszłość. Tu była legendarna Mała Ziemiańska, stąd szły w eter pierwsze audycje Polskiego Radia, tu stał najbardziej okazały i najdroższy pałac Warszawy, stąd w międzywojniu zarządzano zaopatrzeniem miasta w żywność. Jest tu także słynne liceum Reya, choć przed wojną było i drugie, po którym nie ma śladów, ale jest o nim pamięć.

A od placu ku Marszałkowskiej biegnie krótka ul. Kredytowa, przy niej zaś - co posesja, to ciekawostka: modernistyczne apartamentowce międzywojnia, pałacyk do niecnych celów dobrze przed ludźmi ukryty i wspaniały budynek dla tych, którzy nabierali nas na gaz.

Uwaga!

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna.

Gdzie? spotkanie przed Warszawskim Domem Technika NOT - siedziba Oddziału Warszawskiego SEP przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie

Kiedy? czwartek, 20 marca 2025, godz. 17:00.

Jak długo? Spacer potrwa ok. 1,5 godziny.

 

Szczegółowe informacje w Biurze Oddziału Warszawskiego SEP

00-043 Warszawa ul. Czackiego 3/5 lok. 140.

Biuro czynne poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 16:00.

tel: 22 827-38-46, e-mail: biuro@sep.warszawa.pl

 

grafika tytułowa:

Budynek Zachęty, fot. Piotr Bednarski, dzięki uprzejmości Zachęty ― Narodowej Galerii Sztuki, CC-BY-SA






Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili