WNIOSEK O NOWE ZEZWOLENIE NA EKSPLOATACJĘ REAKTORA MARIA
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) złożyło do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) wniosek o wydanie nowego zezwolenia na dalszą działalność badawczego reaktora jądrowego MARIA. Obecnie wniosek jest poddawany szczegółowej ocenie ekspertów PAA.
Wnętrze rektora badawczego MARIA - widoczne promieniowanie Czerenkowa w reaktorze
Dotychczasowe zezwolenie na eksploatację reaktora MARIA, wydane w 2015 roku, wygasa 31 marca 2025 roku. Po przeprowadzeniu kompleksowej oceny wniosku i dołączonej do niego dokumentacji technicznej, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki podejmie decyzję w sprawie wydania nowego zezwolenia.
MARIA – jedyny w kraju czynny reaktor badawczy
Reaktor MARIA, zlokalizowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, jest jedynym działającym reaktorem jądrowym w Polsce. Został uruchomiony w 1974 roku i służy do celów badawczych, produkcji radioizotopów oraz testowania materiałów.
Od 2015 r. w reaktorze MARIA przeprowadzono wiele różnego rodzaju modernizacji. Za każdym razem odbywały się one pod nadzorem Państwowej Agencji Atomistyki. W tym samym czasie Prezes PAA na wniosek NCBJ zmienił także zezwolenie na eksploatację reaktora 13 razy.
W ramach przeprowadzonych do tej pory prac modernizacyjnych w reaktorze badawczym MARIA wymieniono agregaty prądotwórcze, zmodyfikowano sterownię reaktora, systemy chłodzenia obiegu wtórnego, wentylacji, zasilania elektrycznego. Zmodernizowano również systemy przechowywania odpadów promieniotwórczych i te związane ze stosowaniem urządzeń eksperymentalnych w rdzeniu reaktora. Zmiany zezwoleń powiązane były z kolei z aktualizacją eksploatacyjnego raportu bezpieczeństwa oraz innych dokumentów regulujących działalność reaktora badawczego MARIA.
Źródło: https://www.gov.pl/web/paa