NOCĄ ZA JASNO. MIASTA ZANIECZYSZCZONE SZTUCZNYM ŚWIATŁEM
To już 12. Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Spotkanie było okazją do dyskusji o problemie zanieczyszczenia sztucznym światłem. Problem staje się coraz bardziej uciążliwy już nie tylko dla mieszkańców dużych aglomeracji, ale również ludzi zamieszkujących małe wsie i miasteczka. Dlatego postanowiono podjąć kroki w kierunku poprawy jakości ciemnego nieba nad Polską.
Oprócz zanieczyszczeń w dużych miastach i metropoliach, takich jak smog czy śmieci, jest jeszcze jedno. Te mniej oczywiste, choć zewsząd nas otaczające. Zanieczyszczenie światłem sztucznym. A te zaburzenia wpływają z kolei na funkcjonowanie naszych organizmów.
O problemie dla TVP3 Katowice wypowiada się również nasz Kolega, Przemysław Tabaka, prezes Oddziału Łódzkiego SEP: https://katowice.tvp.pl/79755926/festiwal-ciemnego-nieba-w-sopotni-wielkiej
Brak równowagi pomiędzy nocą a dniem nie jest obojętne dla świata zwierząt i roślin. O polepszenie jakości życia i lepsze zrozumienie problemu dba specjalnie do tego stworzony w Polsce program „Ciemne niebo”. Według naukowców działać należy szybko. Walkę o ciemne niebo utrudnia brak przepisów regulujących zanieczyszczenie światłem. Twórcy programu nie tracą nadziei na zmianę przepisów i podejścia do problemu. Na razie jedynym w Polsce, a 10 w Europie certyfikowanym miejscem ciemnego nieba jest położona na śląsku Sopotnia Wielka.
Na podstawie: https://katowice.tvp.pl/
grafika tytułowa: https://freepik.pl/