PKN 100 LAT HISTORII
Istota normalizacji z lat 20. XX wieku jest wciąż aktualna i zbieżna z obecnymi poglądami, jest też wciąż otwarta na szeroko pojętą przyszłość.
Współczesna normalizacja stoi u progu wyzwań związanych m.in. z przeciwdziałaniem skutkom globalnego ocieplenia, cyberbezpieczeństwem, zrównoważonym rozwojem, poprawą jakości życia, ochroną środowiska, szybkim postępem technologicznym – związanym ze sztuczną inteligencją, technologiami wodorowymi, cyberbezpieczeństwem, inteligentnymi systemami transportowymi. Wszystko to napędza normalizację i sprawia, że jej przyszłość wciąż będzie ciekawa.
Dzisiaj PKN współpracuje z ponad 300 Organami Technicznymi (OT), w których działa ponad 1 000 firm i instytucji, a zbiór Polskich Norm ma już ponad 80 000 dokumentów normalizacyjnych. Przez ostatnie lata PKN zmieniał się, dostosowywał do zmieniających warunków, aby odpowiadać na obecne wyzwania. Dzięki temu jest dziś uznanym partnerem w kraju i za granicą.
PKN to nie tylko instytucja, to także ludzie, którzy ją tworzą. Dziś to ponad 240 pracowników w Warszawie, Łodzi i Katowicach, którym przyświeca ten sam cel co sprzed 100-lat i niezmienna otwartość na nowe.
Historia PKN w telegraficznym skrócie: https://pkn.pl/jubileusz_100/100_lat_historii/
I
Informacje przygotował
mgr inż. Janusz Nowastowski
pełnomocnik prezesa SEP ds. Normalizacji