SUKCES PRACOWNI HISTORYCZNEJ STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
W tegorocznej 8. edycji międzynarodowego sympozjum IEEE Regionu 8. HISTELCON po raz pierwszy przyjęto do zaprezentowania referat z Polski pt. Lviv Roots of Polish Higher Educational Institutions in Electrical Engineering (Lwowskie korzenie polskiego elektrotechnicznego szkolnictwa wyższego) autorstwa Jerzego Hickiewicza, Piotr Rataja i Przemysława Sadłowskiego. Koszt uczestnictwa pokrył Oddział Opolski SEP.
Przypomnimy, że sympozja historyczne HISTELCON do tej pory odbywały się: w Paryżu (2008) pod hasłem „Historia Telekomunikacji”, w Madrycie (2010) obejmowało tematykę „100 lat przesyłu”, w Pavii (2012) dotyczyło „Korzeni elektrotechniki”, Tel Awiwie (2015) pod hasłem „Historia wyższej techniki i jej socjo-kulturalny kontekst”, Kobe (2017), Glasgow (2019) – „Kamienie milowe w historii techniki”, Moskwa (2021) – „Jak komputerowe techniki i telekomunikacja zmieniła społeczeństwo i ekonomię”, Florencja (7-9 września 2023) – „Nauka i technika czy technika i nauka?”
Artykuły z materiałów konferencyjnych zostały udostępnione za pośrednictwem poniższych linków do przeglądania w otwartym dostępie na IEEE Xplore: https://ieeexplore.ieee.org/xpl/conhome/1002507/all-proceedings
Link do strony internetowej sympozjum w 2023: https://2023.ieee-histelcon.org/
Link do transmisji plenarnych sesji HISTELON 2023 (7-9 września): https://www.unifi.it/webtv
Sympozjum HISTELCON jest jedną z najlepszych platform służących do popularyzacji historii polskiej elektrotechniki na fachowym forum międzynarodowym, mamy więc nadzieję, że będzie więcej polskich referatów w kolejnych sympozjach. A może warto byłoby też zastanowić się nad organizacją jednej z przyszłych konferencji HISTELCON w Polsce?
Jerzy Hickiewicz, Piotr Rataj, Przemysław Sadłowski
Pracownia Historyczna SEP