3. FORUM MIASTECZEK POLSKICH
Stowarzyszenie Elektryków Polskich objęło patronatem merytorycznym 3. Forum Miasteczek Polskich, które odbędzie się 20-21 września w Warszawie. Wśród partnerów strategicznych Forum znajdują się m.in. Tauron Polska Energia oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. O transformacji energetycznej samorządów, ich roli w systemie lokalnego bilansowania i rozpoczęciu modernizacji sektora energetycznego od sieci niskiego napięcia, a nie systemu przesyłowego rozmawiamy ze Sławomirem Cieślikiem, prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Członkiem Rady Programowej 3. Forum Miasteczek Polskich.
W jakim kierunku, w kontekście transformacji, powinny zmierzać gminy?
Proces transformacji energetycznej w Polsce przebiega w sposób reakcyjny, a nie w sposób przemyślany, uporządkowany i rozwojowy. Podstawowym i krytycznym warunkiem poprawy sytuacji w tym zakresie jest zmiana wyobrażenia o strukturze i funkcjonowaniu przyszłego systemu energetycznego. Trzeba skończyć z sentymentalnymi wyobrażeniami sprzed kilkudziesięciu lat, a uświadomić sobie i innym, że jednym z kluczowych filarów przyszłego systemu jest decentralizacja wytwarzania energii i odejście od wytwarzania energii z wysoko emisyjnych paliw kopalnych. Konsekwencją tego będzie konieczność bilansowania mocy i energii w określonych obszarach.
Takim obszarem powinny być gminy?
Tak, mogą to być obszary w obrębie gmin. Tereny polskich gmin są bardzo zróżnicowane pod względem potencjału energetycznego, ale również pod względem wykorzystywania energii. Oczywiście będzie możliwość wymiany energii między tymi obszarami. Z tego wynika, że kształtowanie przyszłego systemu energetycznego trzeba zacząć od zagospodarowania sieci niskiego napięcia uwzględniając prosumentów. Następnie zagospodarowywać sieci średniego napięcia, właśnie głównie na obszarach gminnych, a na końcu rozwiązać problemy w sieci przesyłowej, która powinna być zarządzana również w przyszłości przez krajowego operatora.
Jaka w tym systemie powinna być rola gminy?
Gmina ma być gospodarzem, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności. Energetyczne obszary bilansowania mocy i energii są nieuniknionym elementem przyszłego systemu. Wielu specjalistom z kilkudziesięcioletnim stażem w monopolistycznej energetyce systemowej takie rozwiązanie nie mieści się w głowie. Powinniśmy ich zwolnić z przywileju doradzania i próbowania spowolnienia w procesie transformacji energetycznej w Polsce.
Może warto skorzystać z doświadczeń innych?
Można spojrzeć na model funkcjonowania landów w Niemczech, kantonów w Szwajcarii lub krajów związkowych w Austrii. Tam lokalne władze mają w stosunku do swojej społeczności szerokie kompetencje, obowiązki i odpowiedzialność. Podobnie będzie z lokalnie bilansowanymi obszarami na terenie polskich gmin.
Co mogą zrobić lokalni włodarze?
Gminy już teraz powinny realnie ocenić swój potencjał energetyczny i spojrzeć na rozwój w sektorze mieszkaniowym, usługowym i przemysłowym, koniecznie uwzględniając wszystkie aspekty energetyki: wytwarzanie, dystrybucja i użytkowanie energii. Ważną kwestią jest tworzenie wspólnot gmin. Samorządy, w których nie będzie zapewnionego bezpieczeństwa energetycznego, we właściwej jego definicji, nie będą się rozwijały pod żadnym względem.
SEP może pomóc samorządom w tym procesie?
Jesteśmy największą organizacją branżową w Polsce, zrzeszającą prawie 18 tys. członków. W całym kraju mamy 50 oddziałów. Naszymi członkami są naukowcy, w tym profesorowie i autorytety w zakresie elektroenergetyki, pracownicy praktycznie wszystkich sektorów polskiej energetyki, w tym projektanci, eksperci, wykonawcy, nauczyciele i młodzież. Ogromny potencjał merytoryczny SEP w zakresie energetyki może być wykorzystany przez samorządy w przygotowaniu się do właściwej transformacji energetycznej, a następnie w przeprowadzeniu tego procesu. Inicjatywa musi być oddolna, ponieważ właściwi decydenci widzą tylko perspektywę do przyszłych wyborów, a życie i funkcjonowanie społeczności w gminach ma nieograniczony horyzont czasowy.
KARTA ZGŁOSZENIA DLA CZŁONKÓW SEP
Forum Miasteczek Polskich