VI DYSKUSYJNE FORUM KOBIET SEP „Kobiety SEP w dobie przemian energetycznych” RADOM 12-13 maja 2023 r.
Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, odbyło się VI DYSKUSYJNE FORUM KOBIET SEP pod hasłem przewodnim: „Kobiety SEP w dobie przemian energetycznych”. W dniach 12 i 13 maja 2023 roku (pt.-sob.) spotkaliśmy się w gościnnym Radomiu.
Organizatorem VI Forum był Oddział Radomski SEP, który zajął się sprawami organizacyjnymi i programowymi. Wsparcia udzieliła kol. Józefa Okładło z O. Tarnobrzeskiego - szefowa Centralnej Komisji ds. Członków Zwyczajnych SEP i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum. Koordynacją całości zajęło się Biuro SEP w Warszawie. Wydarzenie uświetnił Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Radomia. Dodatkowo Urząd Miasta przekazał dla uczestników m.in. albumy o Radomiu i okolicach.
Do udziału zaproszono wszystkie Panie związane z naszym Stowarzyszeniem: członkinie oddziałów, sekcji, komisji, rad i innych jednostek SEP, jak również niezrzeszone pracownice biur, podmiotów działalności gospodarczej, redakcji czasopism, członkinie komitetów oraz sympatyczki naszego Stowarzyszenia. Forum zgromadziło 57 osób, w tym 51 uczestniczek reprezentujących 15. oddziałów Stowarzyszenia (Białostocki, Gdańsk, Gliwicki, Krakowski, Łódzki, Nowohucki, Olsztyński, Piotrkowski, Poznański, Radomski, Szczeciński, Tarnobrzeski, Warszawski, Wrocławski i Zagłębia Węglowego), redakcję czasopisma „Elektronika” oraz Biuro SEP w Warszawie. Poza Paniami obecni byli: kol. Marek Grzywacz - prezes O. Radomskiego oraz prelegenci: kol. Radosław Gutowski i kol. Henryk Szewczyk - członkowie O. Radomskiego, a także Zbigniew Głogowski - dyrektor Oczyszczalni Ścieków Wodociągów Miejskich w Radomiu Sp. z o.o. Gościem specjalnym był prezes SEP Sławomir Cieślik. Kolega Paweł Kubicki - członek zarządu O. Radomskiego - wcielił się w rolę fotografa w trakcie sesji dopołudniowej. Dzięki niemu każda uczestniczka otrzymała pamiątkowe zdjęcie. Ze względów osobistych nie mogły uczestniczyć i wygłosić planowanych prelekcji: kol. Maria Tyrakowska z O. Bielsko-Bialskiego SEP oraz gość z Ukrainy p. Yulia Omelchuk.
Forum składało się z trzech głównych części: blok obrad, w tym dyskusja, integracja i elementy kulturalno-turystyczne. Obrady oraz atrakcje zaplanowane podczas Wydarzenia odbywały się na terenie Radomia. Miejscem obrad i zakwaterowania uczestników był Hotel ISKRA przy ul. Planty 4.
Obrady otworzył prezes O. Radomskiego kol. M. Grzywacz, następnie głos zabrał prezes SEP kol.
S. Cieślik, a całość prowadziły kol. J. Perkuszewska i kol. J. Okładło. Po części oficjalnej wysłuchano czterech interesujących prelekcji opatrzonych prezentacjami multimedialnymi: „Przemiany w energetyce XXI w. Ekologia Ekonomia Edukacja” (kol. R. Gutowski - Polski Komitet Elektromobilności i Magazynowania Energii SEP), „Morskie farmy wiatrowe” (kol. H. Szewczyk - PGE Baltica Sp. z o.o.), „Optymalizacja energetyczna oczyszczalni ścieków w Radomiu” (kol. Z. Głogowski - Oczyszczalnia Ścieków w Radomiu) oraz - po przerwie obiadowej - „Mediacje - co to?” kol. M. Stan-Siewierska (O. Radomski SEP). Krótką prezentację „liczbową” o kobietach w Stowarzyszeniu wg stanu obecnego, przedstawiła kol. J. Okładło.
Podczas obrad wyłoniono Komisję Wnioskową, która zebrała wniesione postulaty oraz najważniejsze głosy w dyskusji. Na ich podstawie sformułowała wnioski, które przedstawione będą Zarządowi Głównemu SEP oraz Radzie Prezesów SEP.
Po zakończeniu obrad i zamknięciu dyskusji uczestniczki Forum spacerem udały się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie z przewodnikiem zwiedziły wystawę poświęconą życiu i twórczości artysty. Po drodze obejrzały gmach pierwszej w Królestwie Polskim Elektrowni Miejskiej w Radomiu oraz tablicę pamiątkową poświęconą jej budowniczym i dyrektorom: Witoldowi Idzikowskiemu, Franciszkowi Bilekowi i Aleksandrowi Chądzyńskiemu - pierwszemu prezesowi O. Radomskiego SEP. Tablicę ufundował Oddział Radomski SEP. Po zwiedzeniu Muzeum była chwila na zrobienie pamiątkowego zdjęcia na radomskim rynku. Kolacja koleżeńska, która odbyła się w restauracji NIHIL NOVI mieszczącej się przy ul. Rynek 3 zakończyła pierwszy dzień Forum.
Drugiego dnia Forum tj. 13 maja br., w sobotę, uczestniczki miały możliwość zwiedzenia nowo otwartego lotniska „Warszawa-Radom”, a m.in. jego niedostępnych na co dzień obiektów zasilania i sterowania. Następnie obejrzały miasto podczas krótkiej autokarowej przejażdżki, gdzie informacji o mijanych obiektach udzielały kol. J. Perkuszewska i kol. M. Stan-Siewierska. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Historii Radomia, które dzięki uprzejmości dyrekcji obiektu zostało otwarte specjalnie dla naszej grupy (ze względu na Noc Muzeów miało być czynne dopiero od godz. 18:00). Spotkanie w Radomiu zakończył spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, ulicą Żeromskiego, parkiem i ulicą Traugutta do hotelu ISKRA na pożegnalny obiad.
W podsumowanie VI edycji DFK SEP, doskonale wpisuje się tekst podziękowania, które na ręce kol.
J. Perkuszewskiej - dla środowiska O. Radomskiego SEP - przekazał prezes SEP kol. S. Cieślik i przew. CK ds. CZ kol. J. Okładło. Podziękowanie podkreślało nie tylko ogrom pracy włożonej w organizację VI Dyskusyjnego Forum Kobiet SEP 2023, ale także wyrażało uznanie i przekonanie, że wydarzenia tego rodzaju otwierają drogę do dalszej współpracy poszczególnych środowisk Stowarzyszenia: cyt.”…Gratulujemy frekwencji i niezawodności Uczestniczek. Od pierwszych chwil dało się odczuć przyjazną atmosferę oraz zaangażowanie przybyłych Pań. Można śmiało powiedzieć, że zamierzone cele zostały zrealizowane. Wydarzenia tego typu otwierają drogę do znakomitej współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi SEP. Integrują środowisko, przyczyniają się do zdobywania nowych wspomnień i nawiązywania przyjaźni. Forum pokazuje, jak można współdziałać stowarzyszeniowo podczas miłych, wspólnie spędzonych chwil w otoczce naukowo-technicznej. Jesteśmy przekonani, że udział poszczególnych środowisk wzajemnie zainspirował wszystkich Uczestników do poszerzania działań na rzecz naszego Stowarzyszenia oraz będzie zachętą do aktywnego uczestnictwa w kolejnych inicjatywach SEP.”
Przypomnijmy, że gospodarzami poprzednich edycji były oddziały: Białostocki - 2019, Łódzki - 2018, Bielsko-Bialski - 2017, Tarnobrzeski - 2016 i Krakowski - 2015. A za rok zaprasza Piotrków!
Poniżej udostępniamy linki mediów radomskich, które komentowały Wydarzenie oraz galerię zdjęć:
https://radioradom.pl/dyskusyjne-forum-kobiet-sep-powraca-teraz-czas-na-radom/
opracowanie: Iwona Fabjańczyk (Biuro SEP) i Joanna Perkuszewska (O. Radomski SEP)
autorzy zdjęć: Paweł Kubicki (O. Radomski SEP), Iwona Fabjańczyk (Biuro SEP)