XI SEMINARIUM HISTORYCZNE OZW SEP W SALI KAMERALNEJ TEATRU ŚLĄSKIEGO
Już po raz jedenasty Oddział Zagłębia Węglowego SEP tym razem przy współpracy Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” zorganizował XI seminarium historyczne tym razem pod hasłem „Spotkanie historii z Teatrem” (fot.1). Seminarium odbyło się w Sali Kameralnej Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Rys.1. Zaproszenie
W seminarium wzięło udział 71 osób. W pierwszej części seminarium odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Niemyjskim, autorem książki „105 lat Elektrowni Św. Jerzego” [1, 2]. Rozmowę z autorem poprowadził Jerzy Barglik (rys.2).
Rys. 2. Spotkanie autorskie Zbigniew Niemyjski, Jerzy Barglik, fot. Adrian Smagór
Zbigniew Niemyjski (ur. 1956 r.) ukończył Policealne Studium Zawodowe przy Zespole Szkół Chemicznych w Chorzowie. Z branżą górniczą związał się w roku 1979 podejmując pracę w Głównym Instytucie Górnictwa. Od 1990 roku, aż do przejścia na emeryturę pracował w Elektrociepłowni Jerzy KWK Wieczorek. W październiku 2014 roku ukończył pisanie książki. Inspiracją do jej napisania było uzyskanie wglądu we wszystkie zachowane w Elektrowni archiwalia, a także zamiar uczczenia 105. rocznicy uruchomienia Zakładu [i]. Obietnica sfinansowania kosztów wydania książki przez Jego macierzysty zakład pracy nie została zrealizowana. Wraz ze sprzedażą elektrociepłowni nowemu właścicielowi nastąpiła zmiana zarządu firmy i wycofanie się z pierwotnej decyzji. Autor zdecydował się wydać książkę na własny koszt i ostatecznie publikacja ukazała się dopiero w 2017 roku. Jak wyraźnie Autor powiedział w czasie spotkania uzyskał na takie kosztowne rozwiązanie zgodę swojej rodziny. Po zakończeniu rozmowy oraz udzieleniu przez Zbigniewa Niemyjskiego odpowiedzi na pytania z sali nagrodzono Autora gromkimi brawami. Zbigniew Niemyjski został wyróżniony medalem im. dr Zbigniewa Białkiewicza (rys.3.)
Rys. 3. Prezes OZW SEP Mariusz Saratowicz wręcza medal im. Zbigniewa Białkiewicza, fot. Adrian Smagór
Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczął się spektakl teatralny „Korfanty. Z miłości do Śląska”. Tekst przedstawienia przygotowali Aneta Szubert i Dariusz Niebudek. Te same osoby odegrały role: Elżbiety Korfantowej i Wojciecha Korfantego. Dla Anety Szubert był to debiut teatralny. Dariusz Niebudek to aktor o uznanym dorobku twórczym [3]. Spektakl był prapremierą poszerzonej wersji spektaklu pokazanego po raz pierwszy 14 grudnia 2022 roku w Bibliotece Śląskiej podczas spotkania świątecznego OZW SEP. O genezie decyzji wystawienia spektaklu obszernie wypowiedziała się wykonawczyni roli Elżbiety Korfantowej [4]. Przytoczę tu w ogromnym skrócie fragmenty wypowiedzi Anety Szubert: „…zostałam zaskoczona przez Terenię Machoń, która wyznaczyła mnie do wygłoszenia historycznego referatu, związanego z wkroczeniem wojsk polskich do Katowic ….Dzień po spotkaniu w SEP płynął swoim rytmem…Dopiero wieczorem wróciła myśl o otrzymaniu zadania nie-do-wykonania. Z tą myślą położyłam się spać i wstałam z niekonwencjonalnym rozwiązaniem. Korfanty! A właściwie Darek Niebudek, mój przyjaciel, świetny aktor wcielał się od wiosny kilkanaście razy w postać Wojciecha Korfantego… Zadzwoniłam do niego i zgodził się… Ale potem w mojej głowie narodziła się Korfantowa… Do wieczora miałam ułożony scenariusz, a w poniedziałek powiadomiłam Darka o zmianie”[ii]. Spektakl trwał niecałe 30 minut i spotkał się z ogromnym uznaniem uczestników zebrania świątecznego OZW SEP. Potem powstał pomysł powtórzenia spektaklu na scenie teatru „Wyspiańskiego” w ramach XI Seminarium Historycznego OZW SEP [5]. I znów Aneta Szubert przygotowała ogromną niespodziankę. Spektakl został znacznie poszerzony, co wymagało wielu prób. Trwał ponad 60 minut (rys. 4., rys.5.). Efekt był wspaniały. Spektakl spotkał się z aplauzem widowni.
Rys. 4. Aneta Szubert jako Elżbieta Korfantowa fot. Adrian Smagór
Rys. 5. Dariusz Niebudek i Aneta Szubert, fot. Adrian Smagór
Krótki fotoreportaż o wydarzeniu ukazał się na Facebooku „Fundacji Wyspiański”. Planuje się kolejne spektakle „Korfanty z miłości do Śląska” w obsadzie identycznej, jak w Teatrze Wyspiańskiego. Spektakle te będą odbywać się w maju i czerwcu 2023 roku w Domach Kultury i szkołach województwa śląskiego. Szersza informacja o XI Seminarium Historii Elektryki ukaże się w Zeszycie Historycznym nr 6 oraz w nr 3/2023 Śląskich Wiadomości Elektrycznych.
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
Literatura:
[1]. Niemyjski Z.: 105 lat Elektrowni św. Jerzego (Elektrische Zentrale Carmerschacht, Gieschegrube), Wyd. Zbigniew Niemyjski, Katowice-Nikiszowiec, (2017), s. 192
[2]. Barglik J.: Elektrownia w Nikiszowcu, Śląskie Wiadomości Elektryczne nr 1/2023, ss. 29-30.
[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Niebudek/ dostęp 23 marca 2023
[4]. Szubert A.: „O trudnej miłości do Śląska trochę inaczej” felieton nr 7 „Energia jest w nas”, Śląskie Wiadomości Elektryczne nr 1/2023, ss. 49-51.
[5]. Aneta Szubert, czyli przypadki z życia Kobiety Roku 2023, Śląskie Wiadomości Elektryczne, nr 2/2023, ss. 38-40.
_______________________________________
[i] Okładka tylna książki Niemyjskiego
[ii] Fragmenty felietonu Anety Szubert str. 49