ELEKTROWNIA BLACHOWNIA
W ostatnich dniach Poczta Polska wyemitowała serię siedmiu pocztówek z wykonanymi w różnych okresach fotografiami Elektrowni Blachownia. Pretekstem do przygotowania tego wydawnictwa jest jubileusz 65 lat działalności elektrowni. Z tej okazji zostały również wydane pamiątkowe znaczki pocztowe, a Urząd Pocztowy w Kędzierzynie Koźlu stosuje pamiątkowy datownik.
Korzystając z okazji, oglądając skany pocztówek przypomnijmy sobie historię tej elektrowni. Tradycje energetyki w miejscu współczesnej Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu sięgają 1942 roku, kiedy to została wybudowana przez Niemców elektrownia na potrzeby zasilania kombinatu chemicznego. W 1944 roku w wyniku zbombardowania zakładów chemicznych przez wojska alianckie została ona zniszczona.
Decyzja o budowie nowej elektrowni została podjęta w 1953 roku. Z dawnej elektrociepłowni przemysłowej zachował się budynek główny (obecnie budynek dyrekcji) oraz elementy infrastruktury.
Budowa była realizowana w latach 1955-1968. 30 października 1957 uroczyście uruchomiono i zsynchronizowano z krajowym systemem elektroenergetycznym pierwszy blok elektrowni. Drugi i trzeci blok uruchomiono w 1958 roku, a w 1959 roku czwarty blok. Kolejne dwa bloki zbudowano w latach 1959-1960. W późniejszych latach przeprowadzono dalszą rozbudowę.
W grudniu 2014 roku ZW Blachownia weszła w skład nowej spółki stworzonej przez AMP S.A. i TAURON Polska Energia S.A. - TAMEH HOLDING Sp. z o.o.
Według informacji na stronie https://tameh.pl/profil-grupy/zaklad-wytwarzania-blachownia głównym odbiorcą energii cieplnej są sąsiadujące firmy położone na terenie Blachowni Przemysłowej, moc elektryczna wyprowadzana jest do systemu energetycznego poprzez rozdzielnię 110 kV, osiągalna moc elektryczna dla maksymalnych dostaw gazu koksowniczego wynosi 83 MW.
opracowanie: dr hab. inż. Dariusz Świsulski
Katedra Metrologii i Systemów Informacyjnych
Wydział Elektrotechniki i Automatyki
Politechnika Gdańska
Źródła obrazów:
https://www.poczta-polska.pl/sklep/wydawnictwa-regionalne/kartki-okolicznosciowe/
https://www.poczta-polska.pl/sklep/wydawnictwa-regionalne/datowniki-okolicznosciowe/
https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n80-n8000
..