Jeszcze o Świętach.. Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy
…no i styczeń za nami. Uwierzyć trudno. Rok 2022 przestał być NOWY. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester – over, we wspomnieniach tylko pozostały. Kłopoty i robota codzienna dają zdrowo „popalić”. Pierwszy przykład: całkowite przejście Politechniki na nauczanie i egzaminowanie zdalne – dolegliwość dla wszystkich to fatalna!
W macierzystym Stowarzyszeniu tyle wspaniałych inicjatyw planowanych na ten rok stoi pod znakiem zapytania… Ostatecznie wysechł też strumień pozdrowień i serdeczności kierowanych ku naszej maszynowej gromadzie z najróżniejszych stron świata. Żal…
Listem jednak ponownie pragniemy powrócić do pięknych dni Świąt, do tego miłego czasu spowolnienia tempa życia, odrobiny romantyzmu. Ogromna radość, że tak nastrojowo wypadło nam przedwigilijne spotkanie w ZME (o którym donosiliśmy czytelnikom znakomitego NEWSLETTERA Tydzień w SEP), że mogliśmy pobyć w gronie przyjaciół i pokolędować. Jestem przekonany – żaden zakład na PW nie miał równie ciepłego zakończenia roku! W kolejnych dniach nadeszło jeszcze trochę pozdrowień dla nas wszystkich i o nich właśnie kilka słów, żadna kierowana ku nam serdeczność nie może się przecież zmarnować!
Oto Prezes Zarządu TRUMPFA Andrzej Janiszewski przekazuje ukłony, tyle lat razem pracowaliśmy w ZME, teraz szefuje polskim oddziałem tego koncernu; dużo pozdrowień otrzymaliśmy od członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich – od Prezesa Piotra Szymczaka oraz z Oddziału Warszawskiego SEP od Prezesa Ryszarda Marcińczaka.
Odebraliśmy moc uśmiechów i powinszowań od Rodziny naszego Władysława Latka - przekazała je Córka - Elżbieta Latek-Lechowska oraz Syn Stanisław - „zza wielkiej wody”.
Nasze życzenia wysłane do Druhów z Niemiec, do kadry drezdeńskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej przyniosły nadzwyczajnie obfity odzew. Niestety sporo kolegów już na emeryturach, jednak niesłychanie ciepło do siebie zapraszają! Szczęśliwi będą móc nas ugościć. Może trzeba, choćby prywatnie, udać się ścieżkami młodości do tego pięknego miasta nad Elbą! Profesorowie: Hans Kuß, dawni dziekani - Norbert Michalke, Thomas Schuhmann, Thomas Bindel dziękują za pamięć, wszyscy miło wspominają tylokrotne nawiedzenia, Świąt zacnych winszują. Dołącza się także obecny dziekan - prof. Ralf Collmann.
T. Bindel pisze, że życie towarzyskie w Dreźnie mocno podupadło teraz, nie jest organizowany słynny Striezelmarkt na głównym rynku miasta; z nostalgią przysłał nam fotkę tego magicznego miejsca z lat ubiegłych. Striezelmarkt to atrakcja i tradycja wielu, wielu miast niemieckich - nad Elbą organizowany niemal już po raz blisko sześćsetny - od 1434 roku! Niestety od początku czasu zarazy -zawieszony.
Otrzymaliśmy także piękną kartę od Zespołu Napędów Fakultetu Elektrotechnicznego, obie – naszą i tę drezdeńską do listu dołączam.
Oficjalny tekst na niej głosi:
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2022.
Dziękujemy wszystkim naszym Partnerkom i Partnerom z obszaru kształcenia, badań naukowych, polityki, gospodarki i kultury za świetną współpracę w tym bogatym w wydarzenia roku i cieszymy się z dalszych wspólnych działań w Nowym Roku, który otwiera nasz jubileusz 30-lecia.
Państwu oraz Państwa Rodzinom życzymy uduchowionych świątecznych dni, jak również zdrowego Nowego Roku.
Drezdeńska Wyższa Szkoła Techniki i Gospodarki.
Dodatkowo jest też dopisek od członków Zespołu Naukowego Maszyn Elektrycznych i Napędów:
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia winszuje Zespół Naukowy Maszyn Elektrycznych i Napędów!
Dla nas członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich ciekawe byłoby - czy żyje jeszcze prof. Karl Vogt? To ikona maszyn elektrycznych, nestor współpracy polsko-niemieckiej. Z Nim właśnie skontaktowali się odwiedzając Drezno w 1955 roku, doktorzy wówczas - Władysław Latek i Michał Jabłoński. Taki był początek trwających do dziś pełnych przyjaźni kontaktów. Niektóre pozostawiły niezatarte wspomnienia, jak np. wzięcie udziału w czerwcu 2001 roku całej naszej gromady maszynowców (Kamiński&Biernat&Szczypior&Bieńkowski&Urbański) w międzynarodowej konferencji-wystawie: Coil Winding International & Electrical Insulation CWIEME ‘2001 w Berlinie, a „przy okazji” odwiedzenie laboratoriów Hochschule für Technik und Wirtschaft w Dreźnie i wspaniałe podejmowanie nas w ogrodzie Państwa Hildy i Hansa Kuß.
Profesor Karl Vogt w latach pięćdziesiątych.
Nie tak dawno na nasze Sympozjum Maszyn Elektrycznych SME 2016 w Kazimierzy Dolnym pisaliśmy wspólnie z profesorem Karlem Vogtem artykuł historyczny o „starych, dobrych czasach”, wygłoszony następnie przez prof. Norberta Michalke.
Profesor Norbert Michale z żoną Bettiną podczas obrad kazimierskiego SME 2016.
Narada w gabinecie dziekana HTW prof. Norberta Michale w obecności prof. Hansa Kußa i profesorów z ZME PW - Grzegorza Kamińskiego oraz Pawła Staszewskiego. Drezno, grudzień 2009 rok.
Historia naszego Zakładu stale przynosiła rozmaite ujmujące kontakty i współpracę ponad granicami. Miło wspominać kolegów z Finlandii - profesorów Tapani Jokinen i Antero Arkkio. Odwiedzali nas kilkakrotnie, każdorazowo były to konsultacje pełne serdeczności oraz solidnej naukowej roboty.
Profesor Tapani Jokinen prezentuje osiągnięcia podczas obrad SME 2004, obok - w gronie naszych doktorantów Pawła Hańczewskiego oraz Michała Gajewskiego i współautora referatu Jussi Lähteenmäki. Na zdjęciu dolnym w razem z profesorem Eugeniuszem Koziejem oraz prof. Jean-François Brudnym. I portret współczesny. |
Między innymi prof. Jokinen z Teknillinen korkeakoulu (czyli z Helsinki University of Technology, Laboratory of Electromechanics - ten język fiński jest kompletnie porąbany…) brał udział wraz ze swym kolegą Jussi Lähteenmäki z KONE Corporation z Hyvinkää w Międzynarodowym Sympozjum Maszyn Elektrycznych SME 2004 w Białowieży, najwięcej jednak okazji do spotkań z Tapani Jokinenem miał Stefan Oksiuta, który od stycznia 1976 roku realizował w Helsinkach na Uniwersytecie Technicznym 3-miesieczny staż naukowo-dydaktyczny.
Profesor Antero Arkkio z fińskiego Aalto-yliopisto, czyli Aalto University - Department of Automation and Systems Technology, również wielokrotnie uczestniczył w polsko-fińskich forach naukowych, wielokrotnie odwiedzając nasz kraj
Współczesne zdjęcie profesora Antero Arkio oraz ze spotkania towarzyskiego podczas konferencji SME 1999 w Kazimierzu Dolnym. |
Bardzo intensywnie w historii ZME odcisnęły się kontakty z profesorami z Francji i Niderlandów. Wspólne badania, referowanie osiągnięć, odwiedziny i zwiedzanie laboratoriów… Pamiętamy świetnie wizyty profesora Jean-François Brudny z Université d’Artois, Laboratoire Systèmes Électrotechniques et Environnement z Béthune. Miło wspominać nam wspólne obradowanie podczas Sympozjum SME 2004 w Białowieży. Także profesor Michel Kant z Université de Technologie de Compiègne (UTC) - znakomity specjalista maszyn elektrycznych, wielokrotnie kontaktował się z naszymi pracownikami i podejmował w swoich laboratoriach.
fotografie portretowe współczesne profesor Jean-François Brudny oraz - profesor Michel Kant
Z pewnością wiele interesujących wspomnień usłyszymy o tych znakomitych zagranicznych współpracownikach ZME od naszych Nestorów maszyn elektrycznych.
Jak miło wracać pamięcią do wyjazdu wykładowego (Staszewski&Urbański) w czerwcu 2013 roku do Universidad de Malaga - Ingenieria Eléctrica i niekończących się konsultacji z gospodarzami, zwłaszcza przesympatycznym prof. Antonio Francisco Ruiz Gonzálezem, wspominać zwiedzanie Gibraltaru, Grenady.
Spotkania na Universidad de Malaga z władzami Wydziału, zwiedzanie laboratoriów Ingenieria Eléctrica z profesorem Antonio Gonzálezem i poznawanie tajemnic pełnej niezwykłego czaru Alhambry.
Wspomnienia, wspomnienia… W ten świąteczny czas wracały szczególnie mocno. Nasi pracownicy przez ubiegłe ponad 70 lat parania się maszynami elektrycznymi - naukowo i dydaktycznie - wymieniali doświadczenia także partnerami z Grecji, Węgier, Ukrainy, Rosji, Francji. Warto zachować te ważne okoliczności w pamięci.
A ze spraw bieżących – kończymy semestr zimowy, urwanie głowy. Są też sprawy ciekawsze - przystępujemy do redagowania artykułu o zakładowych maszynach niekonwencjonalnych na VI Sympozjum Historii Elektryki w Katowicach. Mile widziane podpowiedzi, inspiracje!
I cóż – na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak raz jeszcze życzyć wszystkim członkom i władzom Stowarzyszenia Elektryków Polskich dobrego roku, pełnego pogodnych chwil i z wieloma osobistymi spotkaniami! Jest oczywiste - na wszelkie bóle i smutki obecne najlepszym lekarstwem przyjaźń i bliskość. Trudno utrzymywać związki bezpośrednie, jednak każda forma wzajemnych kontaktów - lekarstwo znakomite! Można by - parafrazując Krysię Prońko - określić relację PRZYJAŹNI między ludźmi wierszami jej piosenki:
Jesteś lekiem na całe zło
I nadzieją na przyszły rok
Jesteś gwiazdą w ciemności
Mistrzem świata w radości…
Jesteś alfą, omegą, hymnem, kolędą…
A więc, gdy tylko zelżeje wirusowa ofensywa - robimy fajne spotkanie pod Kominem, spotkamy się wszyscy, znów będzie jak dawniej, pogadamy, pomarzymy, zaplanujemy kolejne szarże. W roku 100-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej - wiele ich przed nami!
Najmocniej dziękujemy wszystkim naszym Koleżankom i Kolegom z SEP, Współpracownikom, członkom naszych Rodzin, Przyjaciołom - za życzenia świąteczne i noworoczne!!!
Serdeczności, serdeczności
- Marek Ulatowski & Wojciech Urbański
spod Komina, Politechnika Warszawska, dnia 1 lutego 2022 r.