Odział Gdański SEP w Gruzji – 17-24 sierpnia 2021 roku
Tradycyjnie raz w kadencji Oddział Gdański SEP organizuje wyjazd zagraniczny dla swoich członków. Tym razem udało się 40 członków SEP z 14 kół Oddziału do Gruzji, kraju położonego między Wielkim Kaukazem, a Małym Kaukazem i Morzem Czarnym, składającego się z 13 prowincji w tym 3 autonomiczne. Jedna z gruzińskich legend mówi, że kiedy Bóg stwarzał świat, wyjątkowo upodobał sobie Gruzję i postanowił, że to właśnie tam będzie odpoczywać po skończonej pracy. Gdy przyszło jednak do podziału ziemi między poszczególne narody, Gruzini otrzymali ten jeden z najpiękniejszych zakątków globu w nagrodę za to, że w przeciwieństwie do innych nacji zachowali spokój.
W połowie I tysiąclecia p.n.e. na terenie Gruzji powstały dwa państwa: Kolchida i Iberia, z którymi handlowali m.in. starożytni Grecy, którzy nad Morzem Czarnym mieli faktorie handlowe. Kolchida leżąca na czarnomorskim wybrzeżu była pierwszym państwem gruzińskim w zapiskach greckich w micie o złotym runie pojawiły się wzmianki o Kolchidzie. Natomiast na wschodzie dzisiejszej Gruzji powstało państwo określane jako Iberia (w histografii gruzińskiej funkcjonuje jako Kartia). Kraj ten powstał ok. 300 r. p.n.e., zjednoczony przez króla Farnawaza, którego stolicą była Mccheta; według legendy był twórcą alfabetu gruzińskiego.
Batumi - stare centrum
Pełna relacja z podróży ukaże się w najbliższym numerze „Spektrum – Biuletynie organizacyjnym i naukowo-technicznym Stowarzyszenia Elektryków Polskich”.
opracowanie: Rusin Marek, SEP Oddział Gdańsk
Siemińska Karolina, SEP Oddział Gdańsk
zdjęcia: Borowski Kornel, SEP Oddział Gdańsk
Zachara Jerzy, SEP Oddział Gdańsk