Elektrycy z Rogoźna kolejny raz - pro publico bono
Z początkiem bieżącego roku Burmistrz Rogoźna p. Roman Szuberski poprosił miejscowe koło SEP o pomoc w wykonaniu instalacji wyłącznika p. pożarowego w zabytkowym drewnianym kościele w Budziszewku k/Rogoźna.
Jako, że Pan burmistrz jest nam bardzo przychylny i wspomaga naszą działalność – nie wypadało odmówić. Po rozeznaniu w posiadanych dokumentach przez miejscowego proboszcza odbyło się spotkanie na plebanii kościoła pw. św. Jakuba. W posiadaniu księdza proboszcza był tylko nakaz Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Obornikach aby takowy wyłącznik zamontować. Ponieważ kościół jest zabytkowy (z XVI w.) uzgodniliśmy z księdzem proboszczem, iż zwróci się on do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu po wytyczne, odnośnie umiejscowienia osprzętu, który siłą rzeczy musi być zamontowany na zewnątrz, a więc na jakiejś części zabytkowej. Przeróbki i wmontowania dodatkowych modułów wymagała też tablica zabezpieczeniowa wewnątrz kościoła, umiejscowiona w jego zakrystii. Zaproponowane miejsca montażu osprzętu w wykonanym przez prezesa koła nr 19, kol. Edmunda Kuźniaka projekcie nie zostało zaakceptowane przez tę instancję. Wszystkie prace przygotowawcze zostały mocno spowolnione w oczekiwaniu na ostateczną i wiążącą decyzję WKZ. W tym czasie propozycje zakupu potrzebnego wyposażenia, kabli i montażu całości, złożyli kolejni członkowie miejscowego koła SEP – kol. Kamil Wojtecki i Arkadiusz Pisarek. Konieczne decyzje administracyjne jednak się przeciągały i zaplanowane dzieło udało się zrealizować dopiero z początkiem lipca, na co przedstawiamy dowód w postaci podziękowania księdza proboszcza.
Na koniec wypada dodać, że nie jest to nasz pierwszy przykład bezinteresownej pracy na rzecz miejscowej społeczności. Mamy podpisane umowy o współpracy i pomocy z dwiema miejscowymi szkołami: Szkołą Podstawową nr 2 i Zespołem Szkół im. Hipolita Cegielskiego (kształcącą m.in elektryków), którym pomagamy czy doradzamy w sprawach związanych z eksploatacją instalacji i urządzeń elektrycznych. Szkoła Podstawowa np. bezpłatnie udostępnia nam swoje pomieszczenia na szkolenia czy spotkania okolicznościowe. Natomiast wspólnie ze szkołą średnią przygotowujemy aktualnie trzy pomieszczenia na Salę Edukacyjno-Historyczną EDISON dla elektryków, energetyków i elektroników. Już zostały wymienione wszystkie okna, wykonany został remont instalacji elektrycznej i za moment etap końcowy – malowanie. W wyposażeniu także pomogą nam obie szkoły, deklarując, że przekażą nam stoliki i szafy na posiadaną ponad setkę eksponatów. Gdyby ktokolwiek z czytelników chciał nam udostępnić, czy przekazać zbędne historyczne elektryczne wyposażenie, fotografie, dokumenty, druki czy książki, z chęcią je u nas wyeksponujemy z podaniem darczyńcy.
opracowanie: Edmund Kuźniak
- prezes Koła SEP w Rogoźnie Wlkp.