Wydawnictwa COSiW SEP (4)
Wśród publikacji Centralnego Ośrodka Szkolenia i Wydawnictw możemy natrafić na wyjątkowe pozycje. W archiwum wydawnictwa znaleźć można np. tomiki wierszy, biografie, wspomnienia, wydawnictwa w formie komiksów dla dzieci i wiele innych, które odbiegają swoją formą od tradycyjnych książek technicznych przeznaczonych dla elektryków.
Ideą kampanii „Bezpieczna elektryczność- zlikwiduj zaniedbania” rozpoczętej przez SEP w 2007 roku i skierowanej do całego społeczeństwa było zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego kontaktu z elektrycznością oraz właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych. Także podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem. Konieczność podjęcia kampanii wynikała m.in. z niepokojących badań i statystyk w Polsce: liczba śmiertelnych wypadków z powodu porażenia prądem była czterokrotnie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej; co piąta ofiara niewłaściwego posługiwania się prądem to dziecko; ok. 80% istniejących instalacji elektrycznych nie spełniało podstawowych wymagań bezpieczeństwa.
Kampania prowadzona była przy wykorzystaniu środków masowego przekazu, filmów edukacyjnych oraz materiałów dydaktycznych kierowanych do dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców w trakcie kilkuset pikników naukowych i spotkań w placówkach edukacyjnych. COSiW wydał w tym okresie trzy komiksy pt. „Bezpieczny kontakt z elektrycznością” autorstwa Jolanty Arendarskiej (tekst) i Pawła Płóciennika (rysunki) skierowane do najmłodszych (ISBN: Cz.1/2007- 978-83-89008-99-2; Cz.2/2008- 978-83-61163-06-0; Cz.3/2010- 978-83-61163-20-6, format A4). Publikacje powstały przy współpracy z Policją i Państwową Strażą Pożarną. Obecnie dostępne są na płytach CD-R i nośnikach USB.
W 2009 roku z okazji jubileuszu 90-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich ukazała się książka „Śpiewnik SEP-owca na każdy dzień” (ISBN 978-83-61163-16-9, format B5, 368 stron). Pomysłodawcą publikacji był dr Zbigniew Lubczyński, członek honorowy SEP z Oddziału Wrocławskiego, który zebrał pieśni i piosenki z różnych śpiewników SEP-owców, wędrowców, harcerzy i absolwentów. Książka składa się z IV działów symbolizujących cztery pory roku, 12 rozdziałów sybmolizujących tyleż miesięcy i 365 piosenek po jednej na każdy dzień. Jako kryterium wyborcze przyjęto popularność tekstu i znajomość melodii. W przedmowie do wydania ówczesny prezes SEP prof. Jerzy Barglik napisał: „Śpiew był i jest w naszym Stowarzyszeniu obecny. Śpiewaliśmy i śpiewamy na wycieczkach, spotkaniach koleżeńskich, przy okazji Walnych Zjazdów, czy też biesiad organizowanych podczas konferencji i sympozjów. Szczególnie gromko brzmiał śpiew na spotkaniach prezesów oddziałów”.
Gwałtowny wzrost znaczenia informacji oraz usług świadczonych drogą elektroniczną i tym samym wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce, administracji publicznej (rządowej i samorządowej), a także w życiu codziennym obywateli wiąże się z nowym trendem transformacji cywilizacyjnej w kierunku „społeczeństwa informacyjnego”. Tempo rozwoju techniki i technologii cyfrowej jest tak duże, że jesteśmy w stanie wykorzystać jedynie cząstkę możliwości każdej kolejnej generacji. Stowarzyszenie Elektryków Polskich od wielu lat bierze udział w kampanii promującej techniki informacyjne. Kulminacyjnym punktem kampanii jest obchodzony corocznie 17 maja Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Konferencja Okrągłego Stołu (KOS). W 2013 roku ukazała się publikacja zawierająca wybrane materiały z KOS z lat 2000-2013 (ISBN 978-83-61163-40-4, format A4, 180 stron) pod redakcją Andrzeja Wilka i Mariana Jasińskiego.
opracowanie: Jerzy Szczurowski
COSiW SEP