WYDAWNICTWA COSIW SEP
Wśród publikacji Centralnego Ośrodka Szkolenia i Wydawnictw możemy natrafić na wyjątkowe pozycje. W archiwum wydawnictwa znaleźć można np. tomiki wierszy, biografie, wspomnienia, wydawnictwa w formie komiksów dla dzieci i wiele innych, które odbiegają swoją formą od tradycyjnych książek technicznych przeznaczonych dla elektryków.
W 2008 roku nakładem COSiW ukazał się pierwszy tomik wierszy Henryki Aliny Piaseckiej (1922-2019) zatytułowany „Słowem malowane” (ISBN 978-83-61163-09-1). Autorka była długoletnią pracownicą Biura SEP: od 1948 do 1979 roku pracowała na pełnym etacie na stanowisku kierownika Działu Prezydialnego i od 1983 do 1993 roku w niepełnym wymiarze w Dziale Technicznym SEP. W życiu prywatnym była poetką, animatorką i uczestniczką wydarzeń kulturalnych w środowisku żoliborskich seniorów w Warszawie. Publikacja formatu A5 liczy 96 stron.
Drugi tomik wierszy pt. „Zatrzymać czas” ukazał się w 2012 roku (ISBN 978-83-61163-32-9). Zeszyt formatu A5 liczy 74 strony.
W 2013 roku COSiW opublikował „Wspomnienia” autorstwa mgr. inż. Juliana Ignaczaka (1930-2016) - członka honorowego SEP, który od 1961 roku udzielał się społecznie w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Pełnił wiele funkcji w Oddziale Warszawskim SEP i na szczeblu centralnym, również w Naczelnej Organizacji Technicznej. W czasie aktywności zawodowej był recenzentem książek technicznych publikowanych przez COSiW oraz współautorem prac zbiorowych i opiniodawcą przepisów elektrycznych.
„Wspomnienia” (ISBN 978-83-61163-43-5) to powrót autora do lat wojennych, które spędził wraz z rodziną w łowickiej wsi Strugienice (Rozdział I „Lata wojny”) oraz lat młodości i okresu trudnego zdobywania wiedzy w powojennej Polsce (autor był synem prywatnego posiadacza ziemi, a więc „elementem wrogim” dla ówczesnego systemu władzy- Rozdział II „Kułak w PRL-u”). Z kart książki przebija wielka miłość Juliana Ignaczaka do swojej „małej Ojczyzny”- Ziemi Łowickiej i tradycyjnego, rodzinnego wychowania pełnego szacunku i tolerancji dla wszystkich ludzi. Książka formatu A5 liczy 132 strony.
W 2014 roku ukazała się książka Jerzego Oczepko „Igranie z losem” (ISBN 978-83-61163-35-0) w formacie A5 licząca 404 strony. Autor jest pułkownikiem pilotem w stanie spoczynku. Oto co sam pisze o swoich doświadczeniach: „Igranie z losem to nic innego jak balansowanie na krawędzi przepaści. Mała nieuwaga mogła spowodować niewyobrażalnie dotkliwe skutki, włącznie z utratą życia. Aby przeciwstawić się nieszczęściu, należało być czujnym i wyjątkowo doświadczonym akrobatą. Latanie to wielka życiowa pasja, która jest zakorzeniona w świadomości człowieka od wieków, ale dla niejednego Ikara miała katastrofalne skutki. Zaskakujące zagrożenia towarzyszyły i moim lotniczym przygodom. Gdyby nie opanowanie, lotnicza wiedza i zdobyte podczas szkolenia umiejętności praktyczne nieraz mogłoby dojść do najgorszego. Tak się jednak nie stało, co poczytuję sobie za szczęśliwy zbieg okoliczności”.
Opracowanie:
Jerzy Szczurowski COSiW SEP