NAGRODY MINISTRA EDUKACJI I NAUKI ZA OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE
Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej oraz za całokształt dorobku w Dniu Nauki Polskiej, tradycyjnie już nagradzani są Ministra Edukacji i Nauki wybitni przedstawiciele środowiska naukowego. Z ogromną satysfakcją informujemy, że wśród laureatów są również członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
19 lutego 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przyznaniu 74 nagród, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Nagrody Ministra Edukacji i Nauki to wyróżnienia dla najwybitniejszych w swoich dziedzinach nauczycieli akademickich i naukowców. Laureaci cieszą się uznaniem zarówno pracowników uczelni, jak i instytutów badawczych oraz naukowych. Nagrody przyznawane są w 5 kategoriach - za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. W 2020 r. do ministerstwa wpłynęły 124 wnioski o przyznanie nagród, z czego do oceny merytorycznej zespołu doradczego zostało zakwalifikowanych 111.
Członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich otrzymali nagrody w następujących kategoriach:
W kategorii Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej przyznano 10 nagród indywidualnych i zespołowych. Nagrodę otrzymał Pan dr hab. inż. Roman Grzegorz Pniewski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (Oddział Radomski SEP).
Za znaczące osiągnięcia wdrożeniowe uznaje się:
- praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej,
- komercjalizację wyników działalności naukowej oraz knowhow związanego z tymi wynikami,
- wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego.
W kategorii Nagrody za całokształt dorobku naukowego przyznano 18 nagród indywidualnych. To niezwykle ważna i prestiżowa kategoria, w której wyróżnienia odbierają wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. Laureaci to osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy. Laureatami w tej kategorii zostali:
- Pan prof. dr hab. inż. Teresa Bronisława OrłowskaKowalska – z Politechniki Wrocławskiej (Oddział Wrocławski SEP),
- Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Świerniak – z Politechniki Śląskiej (Oddział Gliwicki SEP),
- Pan prof. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko – z Politechniki Białostockiej (Oddział Białostocki SEP),
Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
opracowano na podstawie komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki
Redakcja Tydzień w SEP