Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 271 / 16 - 22.11.2020

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich


Listopad – czas zadumy i wspomnień - PAMIĘĆ O TYCH CO ODESZLI MIARĄ CZŁOWIECZEŃSTWA

W obecnych trudnych czasach (a kiedy były łatwe?) mam wrażenie, że miarą naszej solidarności międzyludzkiej jest pamięć nie tylko o żywych, ale także o tych co odeszli. Nie wiem jak z kwestią pamięci pokoleń radzą sobie inne Koła i Oddziały, czy inne grupy zawodowe, ale w Oddziale Pilskim SEP, wybrany kilka lat temu jego Prezes Kol. Żak, zaproponował swoistą Sztafetę Pokoleń Elektryków. Myślę, że impulsem do tej dorocznej akcji było odejście na wieczny spoczynek wieloletniego Prezesa Oddziału - Kol. Mariana Perczaka. Wiem za to na pewno, że był to bardzo dobry pomysł, który stawia ludzką godność we właściwym miejscu.


Jak i co robimy u siebie w Rogoźnie? Chcąc być w zgodzie z prawdą, w naszym Kole robiliśmy to także wcześniej, ale dość nieporadnie i nieregularnie. Uporządkowanie tego we współpracy z Oddziałem pozwoliło przedstawić to święto jako coroczną celebrę Koła i Oddziału. Od niedawna pozyskaliśmy od Zarządcy cmentarza jego plan, gdzie mamy oznaczone miejsca pochówku naszych Kolegów, co bardzo ułatwia dotarcie do ich grobów członkom Koła, którzy wzięli na siebie pamięć - nie mylić z obowiązkiem. Właściwie celebrujemy tę naszą pamięć o Kolegach przez cały listopad, jako pamięć o naszych - bliskich, z którymi przepracowaliśmy spory kawałek naszego życia. Z którymi, a właściwie od których zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną w naszym trudnym zawodzie. Jak w tym niebezpiecznym, ale pięknym zawodzie, gdzie - jak saper - można pomylić się tylko raz, nie tylko trwać, ale bezpiecznie i długo pracować na rzecz innych. Krótko przed listopadowym dniem Wszystkich Świętych oferujemy Kolegom SEP-owcom zajęcie się którymś z grobów Kolegi elektryka, energetyka. Pamiętamy nie tylko o SEP-owcach ale o każdym elektryku i energetyku. Takich grobów w niewielkim Rogoźnie mamy już kilkanaście. Z kilkuletniej już praktyki wiemy, że chętnych do zakupu jednego czy dwóch zniczy nie brakuje, a każdy kto zajmie się wybranymi grobami Kolegów otrzymuje specjalnie wykonaną w tym celu naklejkę na znicz z nadrukiem logo naszego Stowarzyszenia i napisem PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI (naklejka na zdjęciu obok).

Jak do tej pory nie było potrzeby szczególniejszego zadbania o te groby, gdyż żyją ich rodziny i bliscy, ale gdy zajdzie taka potrzeba będziemy się starali dbać o nie w jak najlepszy sposób przez cały rok.

To jak na razie jest pomysł na przyszłość i dla kolejnych pokoleń naszej Sztafety Pamięci.

Niniejszą informacją chcemy zaprosić do tego pomysłu Kolegów z Kół i Oddziałów gdzie takiego lub podobnego sposobu pielęgnowania pamięci o zmarłych Kolegach jeszcze się nie praktykuje.


oprac. Edmund Kuźniak
Prezes koła SEP w Rogoźnie Wlkp.
Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili