Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 264-265 / 13.07 - 11.10.2020

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich


Zmarł Mirosław Maciej Rowicki Redaktor Naczelny Kuriera Galicyjskiego

9 lipca zmarł Mirosław Maciej Rowicki, założyciel, wydawca i Redaktor Naczelny ukazującego się na Ukrainie polskiego dwutygodnika „Kurier Galicyjski” – największej polskiej gazety w tym kraju.
Kurier Galicyjski, który utworzył w 2007 r., z czasem stał się instytucją posiadającą: portal internetowy, kanał internetowej TV, radio oraz studio filmowe.


Był absolwentem Politechniki Warszawskiej, warszawiakiem z urodzenia, który od 2000 r. mieszkał na Ukrainie. Był zwolennikiem polsko-ukraińskiego dialogu i pojednania, inicjatorem Klubu Galicyjskiego i Spotkań Polsko-Ukraińskich w Jaremczu, organizatorem wspólnych inicjatyw polskich i ukraińskich środowisk kulturalnych i naukowych. Działał też na rzecz wspólnej inicjatywy uniwersytetów Przykarpackiego i Warszawskiego – odbudowy dawnego polskiego obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze.

Wydawane przez niego czasopismo towarzyszyło inicjatywom rocznicowym dotyczącym historii polskiej elektryki organizowanym na Ukrainie przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, jak i poszczególne oddziały SEP.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem "Za Rozbudowę Ukrainy".

Łączymy się żalu i smutku z Jego Rodziną oraz Redakcją Kuriera Galicyjskiego. To wielka strata dla Polski i Ukrainy.


oprac. Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich
dr inż. Piotr Szymczak
Członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili