Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 222 / 22.07 - 25.08.2019

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich


14 sierpnia- Dzień Energetyka

Od wielu lat obchodzony jest Dzień Energetyka, chociaż w różnych okresach związany był z inną datą w kalendarzu. Święto ustanowiono w 1956 roku i do 1972 r. obchodzone było 1 września. Ustanowienie tego święta poprzedziła Karta Energetyka. Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów z kwietnia 1973 roku w sprawie obchodów uroczystości branżowych, zakładowych i regionalnych, Dzień Energetyka w okresie od 1973 do 1990 roku został wyznaczony na pierwszą niedzielę września.


W 1991 roku patronem energetyków ogłoszono świętego Maksymiliana Marię Kolbego, z zamiłowania elektryka, który zginął śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku. Data ta została przyjęta jako polski Dzień Energetyka i obowiązuje do dziś. Z okazji święta polskich energetyków życzenia przesłał Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

„Z okazji Dnia Energetyka składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim Energetykom oraz wszystkim zawodowo związanym z naszą dziedziną gospodarki. Dziękuję za codzienną służbę, trud i odwagę, z jaką podejmujecie Państwo nowe zadania.

Wysoko cenię sobie Państwa doświadczenie i kompetencje, które gwarantują wszystkim Polakom stabilne dostawy energii. Z szacunkiem odnoszę się do odpowiedzialności widocznej zarówno w sytuacjach wyjątkowych, wymagających poświęcenia i najwyższych kwalifikacji, jak i codziennej dbałości o wspólne bezpieczeństwo energetyczne.

Życzę satysfakcji z pracy i szczęścia w życiu osobistym. Ufam, że święty Maksymilian Kolbe otoczy opieką Was i Wasze rodziny. Szczęść Boże”

Krzysztof Tchórzewski

Minister Energii


oprac. Jerzy Szczurowski (źródło: „Energia. Poradnik producenta i użytkownika” nr 1/230 wydanie specjalne z 14 sierpnia 2019 r.)
Zdjęcie: www.maryjni.pl
Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili