Opinie i stanowiska SEP Strona główna

Stanowisko SEP w sprawie
szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji
przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
zawarte w liście do Pana Jerzego Hausnera,
Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
31 marca 2003 r.

 

W dniu 31 marca 2003 r. na ręce Pana Jerzego Hausnera, Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej został skierowany list Stanisława Bolkowskiego, Prezesa SEP, dotyczący projektu Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

 

Na zaproszenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiciel Stowarzyszenia Elektryków Polskich w dniu 28 stycznia br. wziął udział w konferencji uzgadniającej projekt Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Nowelizacja dotychczas obowiązującego Rozporządzenia MG w tej sprawie z dnia 16 marca 1998 r., była również przedmiotem rozważań zorganizowanego przez SEP, w dniu 20 marca br., Seminarium konsultacyjno-szkoleniowego. Wśród referentów wystąpili pan Igor Lange - przedstawiciel MGPiPS, pan Marek Krawczyński - przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki oraz pan Mariusz Diadun - przedstawiciel Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, a uczestnikami tego seminarium byli przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnych SEP oraz przedstawiciele Zakładów Energetycznych, Elektrowni i Elektrociepłowni z całej Polski.

Niestety, udostępniony na seminarium aktualny projekt Rozporządzenia MGPiPS odbiega znacznie od wersji przyjętej w dniu 28 stycznia br. podczas konferencji uzgadniającej. Wprowadzone zmiany nie określają wymagań kwalifikacyjnych w odniesieniu do członków komisji, nie zapewniają odnawialności kwalifikacji osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych oraz zwiększają chaos w pojęciach i dowolność interpretacji. Będzie to stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa i życia.

W tej sytuacji jesteśmy zobowiązani do przekazania Panu Ministrowi stanowiska Stowarzyszenia Elektryków Polskich w najistotniejszych sprawach regulowanych rozporządzeniem MGPiPS:

 

1) § 8 projektu proponujemy w zakończeniu uzupełnić określeniem wymagań kwalifikacyjnych:

„Przewodniczący, zastępca przewodniczącego i członkowie komisji powinni posiadać wyższe wykształcenie techniczne w specjalnościach związanych z energetyką i conajmniej pięcioletni staż pracy przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.”

Uzasadnienie: wprowadzenie zapisów jw. uniemożliwi powoływanie na członków komisji osób nie posiadających określonego wykształcenia i praktycznego doświadczenia w dziedzinie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Określenie minimalnych wymagań dotyczących wykształcenia i praktyki zawodowej jest konieczne jako kryterium przydatności osób do przeprowadzania egzaminów, w świetle wymagań § 12, ust. 2, pkt. 4 i 5 projektu Rozporządzenia.

 

2) W § 12 przyjąć zapis ust. 1 pkt. 2, zgodny z ustaleniami konferencji uzgodnieniowej w MGPiPS w dniu 28 stycznia br., jak niżej:

„Przy stowarzyszeniach naukowo-technicznych, które prowadzą związaną z energetyką statutową działalność naukową i techniczną, oraz których członkowie posiadają odpowiednie kwalifikacje”.

Uzasadnienie: Proponowany w obecnym projekcie zapis jest niekonsekwentny i pomija historyczny dorobek działalności stowarzyszeń naukowo-technicznych na rzecz energetyki faworyzując nowopowstałe dla celów egzaminacyjnych stowarzyszenia, które w swoich statutach przezornie zamieściły „postanowienia określające zakres wykonywanej działalności na rzecz gospodarki energetycznej”. Przyjęcie „nacelowanego” zapisu jest nieetyczne, eliminowałoby z obszaru szkoleniowo-egzaminacyjnego część stowarzyszeń naukowo-technicznych, mimo ich bezspornego, uznanego doświadczenia w prowadzeniu szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych (m. in. dotyczy to komisji kwalifikacyjnych działających przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich). Istnieje niezrozumiała rozbieżność tego zapisu z treścią zawartą w ust. 2 p. 2.

 

3) § 10 rozporządzenia uzupełnić ustępem 3 o treści:

„Termin ważności świadectwa ustala się na okres 5 lat od dnia egzaminu.”

Uzasadnienie: Jak wykazują wieloletnie doświadczenia potwierdzone dyskusją na Seminarium Kosultacyjno-Szkoleniowym z dnia 20 marca 2003 r., utrzymanie okresowości poddawania się egzaminom jest w pełni uzasadnione potrzebą nadążania za bardzo szybkim rozwojem techniki i związanym z tym zmianom przepisów, norm oraz warunków technicznych zwłaszcza w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

Poza powyższymi najistotniejszymi propozycjami zmian, obecny projekt Rozporządzenia MGPiPS wymaga wprowadzenia także innych, porządkowych poprawek, które przedstawiamy w załączniku nr 1 do niniejszego pisma.

 

Reasumując zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o wstrzymanie biegu projektu Rozporządzenia znacznie gorszego od obecnie obowiązującego i o spowodowanie wprowadzenia do niego zaproponowanych powyżej najistotniejszych poprawek i uzupełnień, co w efekcie powinno zapobiec pogorszeniu bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych w Polsce.

 

 

Załącznik nr 1

 

Uwagi porządkowe SEP do projektu Rozporządzenia MGPiPS

 

1) Tytuł Rozporządzenia należy zakończyć słowem: „...energetycznych”

Uzasadnienie: Tytuł rozporządzenia powinien być zgodny z określeniami używanymi w dalszej treści rozporządzenia (§1 ust. 1) a także w celu odróżnienia urządzeń, instalacji i sieci, których Rozporządzenie nie dotyczy (np. wodno-kanalizacyjnych lub telekomunikacyjnych).

2) W § 4 po słowie „użytkowników” skreślić wyraz „eksploatujących” oraz konsekwentnie skorygować pozostałe zapisy tego paragrafu:

„1) urządzeń elektrycznych...”,

2) urządzeń lub instalacji cieplnych...”.

3) W zał. nr 2 do rozporządzenia (wzór świadectwa kwalifikacyjnego):

a) Nad rubryką oznaczoną „data i miejsce wystawienia” należy wprowadzić rubrykę „termin ważności świadectwa”.

Uzasadnienie: Jak wykazują kilkudziesięcioletnie doświadczenia utrzymanie optymalnej, okresowości poddawania się egzaminowi jest uzasadnione potrzebą nadążania za bardzo szybkim rozwojem techniki i związanym z tym zmianom przepisów, norm oraz warunków technicznych eksploatacji urządzeń instalacji i sieci.

b) Należy zmienić odnośnik na: „wpisać właściwy wariant - zbędne skreślić”

4) Należy także wprowadzić następujące poprawki w projekcie Rozporządzenia:

- w § 7, ust. 3, p. 1), wykreślić słowo „kwalifikacyjnych”;

- w § 8, uporządkować zapis w ust. 3;

- w § 12 (bis), ust. 1, wskazać właściwy numer paragrafu i ustępu;

- skorygować numerację paragrafów projektu Rozporządzenia (są dwa paragrafy o nr 12).