Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


Zmarł Doktor inżynier Jerzy Kołowrotkiewicz 1945-2019

Dr inż. Jerzy Kołowrotkiewicz urodził się 19 marca 1945 roku w miejscowości Mnichowo koło Gniezna. Był absolwentem Technikum Energetycznego w Poznaniu. Studia ukończył w 1969 roku uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka o specjalności maszyny elektryczne. W tym samym roku rozpoczął pracę jako stażysta, później asystent w Zakładzie Maszyn Elektrycznych Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 25.10.1979 roku po obronie pracy pt. Teoria magnetycznego przetwornika częstotliwość - napięcie.

            Całe swoje zawodowe życie związał z Politechniką Poznańską. Uczelnia była praktycznie jego drugim domem. Gruntowna wiedza i zmysł konstruktorski spowodowały, że z powodzeniem zajmował się projektowaniem tak subtelnych obiektów jak wysokosprawne prądnice rowerowe i modernizacją dużych hydrogeneratorów. Wdrażał, jako współautor, potężny system komputerowego wspomagania projektowania maszyn elektrycznych, zaprojektował i wdrożył do użytkowania unikatowy system usuwania pozostałości magnetycznej w wielkogabarytowych łożyskach tocznych, uczestniczył jako wiodący ekspert w wyjaśnianiu przyczyn awarii dużych maszyn, uczestniczył w projektowaniu i badaniu pierwszych w kraju maszyn elektrycznych przystosowanych do pracy w temperaturze ciekłego azotu. Wyniki swych prac badawczych zaprezentował w kilkudziesięciu publikacjach zagranicznych i krajowych.

Jako nauczyciel cieszył się wyjątkowym szacunkiem studentów. Wielu z nich wspomina Jego zajęcia jako jedne z wartościowszych i ciekawszych z całego okresu studiów. Za swe dokonania jako nauczyciel i wychowawca został w 2002 odznaczony najcenniejszym dla nauczyciela odznaczeniem - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jego solidna, organiczna praca została doceniona poprzez nadanie Mu w 1996 roku Srebrnego Krzyża Zasługi.

Dr. inż. Jerzy Kołowrotkiewicz był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Wywodząc się z rodziny energetyka, ojciec był prezesem Oddziału Poznańskiego SEP, pielęgnował On tradycje rodzinne; gromadził i przechowywał materiały dotyczące powojennej polskiej energetyki. Za swą działalność w SEP, decyzją Zarządu Głównego, został w 2003 roku odznaczony Złotą Odznaką Honorową SEP.

Odszedł niespodziewanie 26 lutego 2019 roku. Pozostawił po sobie smutek i poczucie wielu niedokończonych, czasami niedopowiedzianych spraw wśród bliskich i przyjaciół, znajomych i wychowanków. Jego nagłe odejście to ogromna strata całego środowiska. Cześć Jego pamięci.

            Dr inż. Jerzy Kołowrotkiewicz zostanie pochowany w dniu 7 marca 2019 roku w rodzinnym grobie na Cmentarzu Komunalnym Junikowo w Poznaniu.

 

Piotr Szymczak

Prezes SEPNewsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili