Facebook

Aktualności



pobierz jako PDF
download PDF


Z ŻAŁOBNEJ KARTY – KLEMENS ŚCIERSKI

W dniu 01 listopada 2018 r. zmarł Klemens Ścierski – wybitny Energetyk, wieloletni członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Był wieloletnim dyrektorem Elektrowni Łaziska, następnie w latach 1995-1996 ministrem przemysłu i handlu w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza.

Jako minister Klemens Ścierski był m.in. współtwórcą polityki energetycznej Polski do 2010 r. oraz Prawa energetycznego; za jego urzędowania powstały także specjalne strefy ekonomiczne w Katowicach, Mielcu i Suwałkach.

W latach 1993-1997 pełnił mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 2004-2005 objął mandat senatorski po uzupełniających wyborach w okręgu rybnickim. W 2005 r. nie ubiegał się o reelekcję. Został później doradcą wicepremiera, ministra gospodarki, ówczesnego lidera PSL Waldemara Pawlaka.

Jako energetyk Klemens Ścierski zasłynął z wielu wynalazków i wniosków racjonalizatorskich - był autorem i współautorem kilkuset tego typu projektów, w tym ponad 60 rozmaitych patentów - wiele z nich otrzymało nagrody na międzynarodowych targach innowacji i wynalazczości. Był także członkiem i wieloletnim wiceprezesem Stowarzyszenia Wynalazców i Racjonalizatorów Polskich.

Do SEP wstąpił w 1960 r., był członkiem Oddziału Zagłębia Węglowego, przez 17 lat – w latach 2000-2017 przewodniczył Radzie Naukowej czasopisma SEP „Energetyka”;

wyróżniony m.in. medalami: prof. Mieczysława Pożaryskiego, Stanisława Fryzego, Alfonsa Hoffmanna oraz złotą i szafirową OH SEP.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 11.00 w kościele Św. Anny, ul. Księdza Pawła Kontnego 5 w Lędzinach, woj. śląskie.



Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili