Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


WSPOMNIENIE ŚP. LESZKA SKRZYPKA

 

   W poniedziałek 30 września 2019 roku w Gdańsku zmarł nestor śląskich elektroenergetyków, wieloletni dyrektor  Zakładów Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach, zasłużony Senior SEP mgr inż. Leszek Skrzypek. 

   Urodził się 2 czerwca 1924 roku w Mielcu. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej. Dyplom mgr. inż. energetyka w specjalności ruchowo-energetycznej uzyskał w 1952 r. Pracę zawodową podjął w Elektrowni Zabrze. W roku 1962 przeszedł do Zakładów Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach, gdzie pełnił różne funkcje kierownicze w działach Studiów i Projektów, Eksploatacji Elektrowni. Awansował na stanowisko zastępcy dyrektora ZEOPd ds. Rozwoju Ciepłownictwa i Modernizacji Elektrowni i kolejno pracował na stanowisku dyrektora technicznego, aż do przejścia na emeryturę w roku 1989.

   Do Jego osiągnięć w pracy zawodowej należy nowatorskich koncepcji w budowie elektrowni, w modernizacji urządzeń pracujących w elektrowni, autorstwo lub współudział w szeregu rozwiązań racjonalizatorskich dotyczących urządzeń cieplno-mechanicznych elektrowni.

   Wysoka kultura osobista, przyjazny stosunek do ludzi uczyniły Go człowiekiem zaufania we wszystkich zespołach ludzkich z którymi się kontaktował będąc na stanowiskach kierowniczych. Zdobył szacunek najwyższej próby, który trwa nadal na zasłużonej emeryturze.

   Do SEP wstąpił w 1952 r. do Koła przy Elektrowni Zabrze. Aktywne zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia datuje się od roku 1955 w zarządzie Koła. Od roku 1963 był członkiem Kolegium Sekcji Energetyki, a w latach 1979-1991 wchodził w skład Prezydium Zarządu OZW SEP. Od roku 1991 był przewodniczącym  Sądu Koleżeńskiego.

   Był aktywny w procedurze nadawania uprawnień kwalifikacyjnych w zakresie uprawnień  energetycznych jako przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej. Za osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za aktywność w działalności społecznej na rzecz SEP został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1955, 1971), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979) oraz licznymi odznaczeniami resortowymi  i wyróżnieniami, Srebrną i Złotą Odznaką Honorową SEP (1979, 1983), NOT (1982, 2010), Medalem im. prof. Mieczysława Pożaryskiego (1998), Medalem im. prof. Alfonsa Hoffmana (2002), medalem im. prof. Jana Obrąpalskiego (2004) i Medalem „90 lat SEP” (2009). Godności Zasłużonego Seniora SEP dostąpił w 1999 r.

   Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Gdańsku. Msza Św. odprawiona zostanie  w kościele NMP Królowej Różańca św. na Przymorzu w piątek, 4 października 2019 r. o godz. 12.00.  Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w nowej kaplicy cmentarza Srebrzysko 4 października 2019 r. o godz. 13.30. Wyprowadzenie urny z prochami do grobu rodzinnego nastąpi o godz. 14:00.

   Mgr inż. Leszek Skrzypek pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

Opracował: 

Prof. Jerzy Barglik

Prezes Oddziału Zagłębia Węglowego SEPNewsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili