Facebook

Aktualnościpobierz jako PDF
download PDF


Seminarium Komitetu Energetyki Jądrowej SEP - 18 listopada 2021 r.; godz. 18:00

Temat seminarium: Rozwój reaktorów jądrowych – reaktory IV generacji, SMR-y i inne.

Jądrowe opcje dla polskiej transformacji klimatycznej.


Prof. Wacław Gudowski UZ3, Narodowe Centrum Badań Jądrowych

 

   W tym roku minęło 20 lat od powstania Międzynarodowego Forum Reaktorów 4 Generacji (GIF), które rozpoczęło swoją działalność 16 czerwca 2001. To międzynarodowe przedsiewzięcie oparte na przedkomercyjnej, otwartej współpracy ma za zadanie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych niezbędnych do ustalenia wykonalności i znalezienia nowoczesnych i optymalnych rozwiązań dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej.
   Program, struktura organizacyjna i główne osiągnięcia i słabości GIF-u zostaną zaprezentowane w pierwszej części Seminarium. Następnie nowoczesne reaktory nie należące oficjalnie do czwartej generacji zostaną zaprezentowane i krótko ocenione. Następnie punkt ciężkości prezentacji przesunie się na opis i ocenę reaktora wysokotemperaturowego HTGR chłodzonego gazem szlachetnym. Pokrótce zostaną także przedstawione perspektywy wykorzystania paliwa reaktora HTGR opartego na cząstekach TRISO w innych typach reaktorów.

   Na koniec przedstawione będą możliwe opcje wykorzstania eneregi jądrowej – ciepła i energii elektrycznej - w programie klimatycznej transfomacji systemu energetyczngeo w Polsce.

   Serdecznie Zapraszamy!

Komitet Energetyki Jądrowej SEP

 FORMULARZ REJESTRACYJNY Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili