Agendy gospodarcze Strona główna

COSiW - Oferta handlowa

 

Andrzej Pytlak, Henryk Świątek „Ochrona przeciwporażeniowa w układach energoelektronicznych”, wyd. I, COSiW SEP, Warszawa 2002 r., ISBN 83-89008-02-05, 128 str., A5, 30 rys, 12 tab., cena 37,00 zł.

 

Urządzenia energoelektroniczne należą do grupy urządzeń o różnych własnościach i parametrach wymagających indywidualnego doboru środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej podczas przekształcania energii prądu przemiennego na energię prądu stałego oraz ze stałego na przemienny o innym napięciu i innej częstotliwości. Przekształcanie energii powoduje istotne trudności w sposobie zabezpieczania personelu obsługującego przekształtniki i maszyny robocze przed możliwością porażenia prądem oraz powstania pożaru w przekształtniku lub linii zasilającej w przypadku nie możliwości wyłączenia urządzenia przy jego doziemieniu..

W pracy przedstawiono charakterystykę układów energoelektronicznych złożonych z szeregu obwodów o różnych napięciach zasilania. Podano podstawowe zasady doboru środków ochrony przeciwporażeniowej i pożarowej przekształtników częstotliwości tak, aby uzyskać pewną dla obsługi i konserwacji oraz niezawodną pracę urządzenia.

Bezpieczna praca urządzeń energoelektronicznych wymaga specyficznego doboru środków ochrony przeciwporażeniowej przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim, które są już regulowane przez przepisy.

Praktyka wykazuje bowiem, że zagadnienia związane z bezpieczeństwem i kompatybilnością należy rozpatrywać w okresie rozpoczynania opracowań nowych urządzeń. Dopasowanie wykonanych układów do wymagań bezpiecznej pracy urządzeń prowadzi do bardzo kosztownych rozwiązań.

Poradnik jest przeznaczony dla projektantów, wykonawców, użytkowników i dydaktyków zajmujących się projektowaniem, wykonawstwem i eksploatacją urządzeń energoelektronicznych. Z poradnika mogą korzystać uczniowie oraz przyszli adepci zawodów elektrycznych.

 

Spis treści:

1. Wprowadzenie.

2. Charakterystyka układów energoelektronicznych.

3. Rodzaje zagrożeń spowodowanych pracą układów energoelektronicznych.

4. Przepisy, dyrektywy i normy dotyczące bezpieczeństwa.

5. Koordynacja izolacji i jej wpływ na ochronę przeciwporażeniową.

6. Ochrona przed dotykiem bezpośrednim.

7. Ochrona przed dotykiem pośrednim (ochrona dodatkowa).

8. Ochrona przed dotykiem pośrednim przy wykorzystaniu zabezpieczeń nadprądowych.

9. Ochrona przed dotykiem pośrednim przy wykorzystaniu wyłączników różnicowoprądowych.

10. Ochrona przed energią.

11. Ochrona przez impedancją ochronną.

12. Połączenia ochronne i wyrównawcze.

13. Przepięcia w układach energoelektronicznych.

14. Koncepcja ochrony przeciwporażeniowej pośredniej prostowników i ich zabezpieczenia w instalacji.

15. Przykład zabezpieczenia przekształtnika częstotliwości zasilającego silnik prądu przemiennego.

16. Przykład zabezpieczenia przekształtnika częstotliwości zasilającego przekształtnik częstotliwości do nagrzewania indukcyjnego.

17. Bezpieczeństwo przy zagrożeniu pożarowym.

18. Organizacja bezpiecznej eksploatacji układów energoelektronicznych.

19. Zabezpieczenia obwodów elektronicznych w układach energoelektronicznych.

20. Literatura.

Agendy SEP - COSiW - Oferta bieżąca